"Това, което заслужава най-голяма критика в Бюджет 2021, са социалните разходи". Това каза пред БНР Милен Велчев, бивш финансов министър и уточни, че няма нищо лошо да се помогне на пенсионерите в условия на пандемия, но въпросът е как да бъдат увеличени тези разходи за пенсии.
Още: Таско Ерменков, КЕВР: Това е най-ниското увеличение на тока през последните 5-6 години
Още: Стана ясно в какъв размер ще е помощта за отопление идната зима
"Пенсиите се увеличават - в много по-голяма степен ниските, а по-високите пенсии остават почти непроменени, което създава голям стимул в бъдеще хората да продължават да укриват реалните си доходи и да не внасят осигуровки върху реалните си доходи, знаейки, че държавата ще приравни техните ниски пенсии към по-високите пенсии", обясни Велчев.
Той беше категоричен, че не е нормално да се вземат еднакви пенсии, след като са имали различен принос към осигурителната система.
Милен Велчев коментира, че има тенденция разходите за сигурност и за съдебната система да бележат през последните години голям ръст, който не е в синхрон с брутния вътрешен продукт (БВП):
Още: КЗП излезе с препоръка към търговците за цените в евро
Още: Промениха общинските проекти по бюджета за 2025, кметовете решиха какво искат и какво - не
"Държавата харчи все повече за правоохранителната система, а не виждам положителни резултати от тези нараснали разходи".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Европейската комисия даде положителна оценка на промените в Плана за възстановяване
Още: Работещите бедни в България: Колко са - числата от 2016 до 2024 година
По думите на бившия министър на финансите за първи път от много години Бюджетът ще изхарчи повече от 40% от БВП, а това притъпява стимулите за работа, икономическа активност и създаване на по-добри условия за правене на бизнес и на разкриване на работни места:
"Давам си сметка, че в условия на пандемия държавата трябва да защити доходите на хората за сметка на данъкоплатците, но това трябва да стане по един интелигентен начин, който да дава възможност веднага след края на пандемията разходите да се върнат на едно нормално равнище".
Според него е необходим селективен подход за подпомагане на различните отрасли, но не трябва да се селектират фирмите, на които държавата дава обществени поръчки, за да ги спаси от трудностите в условията на тежка пандемия.
Още: Безработицата в България се повишава
Още: Нова линия на бедност в България и промени в социални помощи: От 2026 г. само по образец на ЕС