Ние се опитваме да дадем един по-позитивен поглед на темата за остаряването в България. Направихме четири теренни наблюдения в Бургас, Видин, Разград и Велинград, където се срещнахме с най-различни хора: интервюирахме пенсионери в пенсионерски клубове, както и в домове за възрастни.
Това заяви в предаването "Студио Actualno" докторантката Стефания Габровска, която е част от международния проект "Трансформиране на тревогите от стареенето в Югоизточна Европа: политически, социални и културни наративи за демографските промени”. По мащабното изследване работят преподаватели и студенти от Катедра история и теория на културата във Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски”.
По думите на Габровска има една тенденция за самотно остаряване в България. "Младите заминават в чужбина, опустяват селата и по-малките градове и липсата на контакт и самотата са едно от най-големите оплаквания на възрастните. Това върви с влошеното физическо здраве, което не е задължително, но се очаква, както и ниските пенсии, за тези които имат финансови затруднения. Доста хора обаче се справят добре вследствие на помощ от техните деца", подчерта изследователката.
"Възрастните и особено тези, които са способни, които са здрави, е много трудно за тях да намерят работа. Те често обаче са изолирани. Тук е стигмата, че когато си възрастен, не можеш да си намериш дори една най-обикновена работа. Това естествено повлиява на тяхното психично здраве, на тяхната себеоценка. Повлиява и на самото усещане за остаряване: "Аз съм излишен, когато съм стар, тоест няма място за мен"! По думите на Габровска тези хора има какво да дадат, но няма система, която да позволява те да бъдат включени.
Още данни от теренните наблюдения и впечатления вижте във видеото.
Водещ: Румен Скрински