USAID окончателно "загина", както може да загинат милиони хора без помощ от САЩ

02 юли 2025, 14:20 часа 761 прочитания

USAID - Американската агенция за международно развитие - официално прекрати предоставянето на чуждестранна помощ от 1 юли. Администрацията на Доналд Тръмп се опитва да приведе тази подкрепа в съответствие със своите политики и затова решението е финализирано окончателно, съобщи държавният секретар на САЩ Марко Рубио. "Програмите за чуждестранна помощ, които са в съответствие с политиките на администрацията и които насърчават американските интереси, ще бъдат администрирани от Държавния департамент", уточни той.

83% от програмите са прекратени, другите отиват в Държавния департамент

Правителството на Тръмп се прицели в главната агенция за чуждестранна помощ на Щатите, обвинявайки я - въпреки малкото доказателства - в измами и в насърчаване на "либерална" или "лява" програма. Около 83% от програмите на USAID, или около 5200 договора, бяха прекратени през март, а хиляди работници бяха съкратени.

Още: USAID става US no AID: САЩ спряха огромен процент от програмите за международно развитие

Основана през 1961 г., USAID играе ключова роля в хуманитарната помощ по света и контролира хиляди програми в подкрепа на изграждането на демокрацията, правата на човека и икономическото развитие.

"USAID разполагаше с десетилетия и почти безкраен бюджет от данъкоплатците, за да развива американското влияние, да насърчава икономическото развитие по света и да позволява на милиарди хора да се изправят на крака", заяви Рубио. "Освен създаването на индустриален комплекс от неправителствени организации по целия свят за сметка на данъкоплатците, USAID няма какво да покаже след края на Студената война", твърди той.

Още: Марко Рубио показа пред камерите колко досаден намира Тръмп в действителност (ВИДЕО)

Снимка: Марко Рубио, Getty Images

Критики: 14 милиона души могат да загинат до 2030 г. без USAID

В противоречие с коментарите на Рубио, експерти и бивши американски служители критикуват решението и говорят за опустошителни хуманитарни последици. Според проучване на The Lancet съкратеното финансиране на USAID може да доведе до смъртта на 14 милиона души до 2030 г., включително 4,5 милиона деца на възраст под 5 години.

"Няма да се извиняваме за това, че признаваме, че дългогодишният ангажимент на Америка за животоспасяваща хуманитарна помощ и насърчаването на икономическото развитие в чужбина трябва да бъде в подкрепа на външната политика "Америка на първо място"", заяви Рубио.

Главният дипломат на САЩ представи този ход като част от по-широката политика на президента Доналд Тръмп, целяща да изисква от международните съюзници и партньори да плащат по-голям дял за проектите по света.

Още: Тръмп спира парите от Държавния департамент за НАТО и ООН

"Американците не трябва да плащат данъци, за да финансират провалени правителства в далечни страни. Оттук нататък помощта ни ще бъде целенасочена и ограничена във времето. Ще облагодетелстваме онези нации, които са демонстрирали както способност, така и желание да си помогнат сами", заяви Рубио.

От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна USAID е предоставила 2,6 млрд. долара хуманитарна помощ на нападнатата страна, както и 5 млрд. долара помощ за развитие и над 30 млрд. долара пряка бюджетна подкрепа за Киев, съобщава Kyiv Independent.

Още: USAID е вече в историята: Държавният департамент на САЩ дръпна щепсела

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес