Прането е една от онези задължения, които често изпълняваме без да мислим, но погледнете по-отблизо рутината си и ще разберете, че може да не го правите толкова ефективно, колкото си мислите...
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Ето някои от най-често срещаните грешки при прането, които трябва да избягвате.
1. Свиване на дрехите ви
Това е най-честата грешка при пране... може да се случи на всички ни. Но ако всичките ви дрехи стават все по-малки и по-малки, само добавянето на бебешки шампоан и топла вода може да помогне да ги върнете към първоначалния им размер.
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Добавете една трета от чаша бебешки шампоан към кофа с топла вода и накиснете всички свити дрехи за половин час. След това извийте облеклото, оставяйки го върху суха кърпа. Трикът няма да работи с вълнени дрехи, така че внимавайте допълнително, преди да изперете някой любим вълнен пуловер.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
2. Използване на твърде много прах за пране
Изследвания показват, че близо една трета от домакинствата не знаят колко перилен препарат да използват и ако предозирате, това затруднява машината да изплакне всичко правилно, оставяйки дрехите ви пълни със сапун и дори потенциално причинява блокиране в самата машина.
Точното количество за вас зависи от фактори като количеството, което перете, колко мръсни са дрехите и колко твърда е водата във вашия район, но производителите ви дават мерителни капачки на бутилката с основателна причина...
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
3. Не четете етикета
Може да си мислите, че дрехите си, но кога за последен път сте прочели етикета им – и ако сте го направили, знаехте ли наистина какво означават всички тези символи?
4. Претоварване на пералнята
Удивителните 40% от нас признават, че правят това – когато сте заредили и малко дрехи са останали в коша за пране, се изкушавате просто да поставите и тези няколко допълнителни артикула, за да свършите работата. Въпреки това, претоварването на пералната ви машина е една от най-често срещаните грешки при прането и означава не само, че дрехите ви се движат в една голяма маса, не стават толкова чисти, колкото бихте искали, но оказва прекомерен натиск върху машината и дори може да доведе до повреда.
5. Пране при твърде висока температура
Не всичко трябва да се пере на 40 градуса – всъщност, според Persil, ярките и тъмните цветове предпочитат по-хладно, по-бързо пране, а дънките и вълнените дрехи също харесват по-ниски температури. Нещо повече, топлината може дори да затвърди петната, които смятате, че премахвате, като я задействате. Прането при 30 градуса е ефективно за повечето дрехи и може да спести около 40% енергия, което го прави по-добро както за дрехите ви, така и за околната среда.