„Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист

01 май 2025, 13:00 часа

"Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“ би било кратко описание на нарцисист, опитващ се да се камуфлира - и това са 7 признака, по които да разпознаете скрит нарцисист.

Когато чуем думата „нарцистична личност“, ние свързваме такъв човек с класическата идея за нарцистично личностно разстройство: преувеличено самочувствие, увереност в собствената уникалност, желание да бъдеш в центъра на вниманието, манипулативност и „превъзходен“ тон в общуването с хората.

Но нарцисизмът приема много форми. В допълнение към грандиозния или открит нарцисизъм, който ни е по-познат, съществува и скрит или по-уязвим нарцисизъм, т.е. прикрити нарцисисти.

Още: 7 признака, че стандартите ви са твърде ниски: Получавате това, с което се примирявате

Василий Шуров, руски психиатър и психотерапевт, обяснява 7-те основни признака на скрит нарцисист:

1. Липса на самочувствие и срамежливост

Всъщност, самочувствието на нарцисиста не е наистина „високо“, но - то се колебае. Дълбоко в себе си той не е самоуверен, откъдето идва и външната му насоченост - повишено внимание и чувствителност към мнението на другите, външна критика. Докато „грандиозните“ нарцисисти са склонни да убеждават себе си и другите в своята „специалност“ и да си слагат маската на „уверен и нарцистичен“ човек, скритите нарцисисти, вместо да се хвалят и да демонстрират превъзходството си, са склонни да омаловажават себе си и своите достойнства .

Следователно, скритият нарцисист е срамежлив и много самокритичен. Тази поведенческа стратегия му помага да получи одобрение, подкрепа, комплименти и възхищение от другите.

Още: „Направи си сам“: 3 японски концепции за щастие

„Не, не, за какво говориш, просто имах късмет, не съм чак толкова добър.“

Скритият нарцисизъм често се свързва с интровертност и изолация. Такъв човек е склонен да избягва ситуации и взаимоотношения, в които не чувства, че има предимство и не може да покаже най-добрата си страна. Следователно, един скрити нарцисист може да откаже социални възможности и взаимодействия, за да избегне увреждане на самочувствието си.

„Не, няма да говоря пред хора/да произнеса тост, няма да мога да го направя както трябва!“

„Няма да отида на това интервю, не мога да се справя с такава работа!“

Още: Научна теория: На всеки 7 години, животът ни се променя кардинално

Може ли един нарцисист да бъде щастлив?

2. Висока емоционална интелигентност

За разлика от „грандиозния“ нарцисист, скритият нарцисист има по-развита емоционална интелигентност . Той е много емпатичен: може да разбере какво чувстват другите хора, фино да забележи техните емоции и преживявания и да види скрити мотиви. Той може да бъде изключително приятен събеседник, приятел или партньор - особено в първата фаза на комуникацията. И той може да прояви изключителна чувствителност и състрадание , готовност за безкористни дела.

„Той ме разбира толкова добре, толкова много ме подкрепя!“

Още: Как веднага да разпознаете токсичния нарцисист

„Той е толкова щедър и безкористен човек с голямо сърце!“

В същото време, тази поведенческа стратегия позволява на скрития нарцисист да постигне това, което иска: да спечели социално одобрение, комплименти и възхищение . Но понякога един прикрит нарцисист може да „прекали“ в желанието си да привлече внимание и да получи одобрение, в ситуации, в които поведението и емоциите на нарцисиста не съответстват на ситуацията и започват да изглеждат фалшиви.

„Едва се познаваме, но той дотича и започна силно да оплаква смъртта на баща си, съжаляваше го и го подкрепяше...“

„Изобщо не сме близки приятелки, но тя беше толкова силно щастлива от раждането на детето ми.“

Още: Будистки монах: Способността да забравяме е инстинкт за самосъхранение

Как се държи нарцисистът и какво да правите, когато ви игнорира

3. Грандиозни фантазии и мисли

Друга характерна черта на нарцистичното разстройство са грандиозните фантазии : нарцисистът е искрено убеден в своята „специалност“ , „уникалност“, „блестяща същност“. Но ако „грандиозният“ нарцисист открито изразява подобни мисли, „уязвимият“ нарцисист не ги афишира.

Но той прекарва много време във фантазии за своите изключителни способности и големи бъдещи постижения . Той има представа за своя „идеален аз“, която иска да постигне.

Още: Психолог: Tоксичната позитивност е риск за здравето

„Времето ми още не е дошло, още не съм напълно готов. Но един ден... и всички около мен ще видят какъв наистина специален и невероятен човек съм!“

Отвън подобни мисли могат да бъдат проследени чрез перфекционизъм и прокрастинация, отлагане на планове и цели : скритият нарцисист може да отлага реализацията на проект, срещи с важни за него хора и общности, публични изяви и др. с месеци и години, позовавайки се на факта, че все още „не е готов“.

Понякога можете да чуете фрази от прикрит нарцисист, които сякаш намекват за неговата „личност“ – дори ако по-късно той се опитва да ги превърне в шега или да ги „омекоти“.

„Виждате ли, аз съм много сложен и труден човек... Да, излезе драматично, но така стоят нещата...“

Още: Какво казва пълната мивка с чинии за психиката ви

„Знаеш ли, просто не съм доволен от обикновен живот, сиво ежедневие... Струва ми се, че съм тук за нещо повече и че заслужавам нещо специално, ярко, необикновено. Глупости са, разбира се, но така се чувствам.“

4. Повишена тревожност и депресия

На фона на грандиозни илюзии и ниско самочувствие, скритият нарцисист се оказва в много трудна ситуация: образът на „идеалния аз“ в главата му не съответства на „истинския аз“ .

„Ах, само ако хората около мен можеха да знаят колко невероятна съм всъщност в собствената си глава!.. Но все изоставам от собственото си ниво...“

Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?

Първо, тази разлика между фантазия и реалност е дълбоко болезнена. Той е особено чувствителен към външна критика: най-малкото несъвършенство или провал, забелязани от други хора, разкрива това вътрешно противоречие . Ето защо той често е изключително депресиран, избягва комуникацията и прекарва много време сам.

„Изглежда не ми е казала нищо ужасно, само ми посочи малка грешка... Но аз едва не умрях от срам, исках да се проваля в земята...“

Второ, това вътрешно противоречие причинява много социални страхове и постоянна фонова тревожност . Скритият нарцисист се страхува, че хората около него също ще „видят и ще познаят“.

„Ами ако видят и си помислят/осъзнаят, че всъщност съм пълно нищо?! Искам да ме видят само от най-добрата страна...“

Още: 8 скрити проблема с психиката ви, които домът ви разкрива

5. Условия за щастие и завист

Скритият нарцисист вярва, че ниското му самочувствие и чувството му за малоценност могат да изчезнат, ако изпълни определени „условия“: например, ако постигне определени постижения в доходите, кариерата или хобито, получи признание от авторитетен човек, намери сродна душа и т.н.

„О, когато това ми се случи, най-накрая ще заслужа щастие, ще мога да си отдъхна и да живея нататък!“

За съжаление, дори след постигане на условията за щастие, нарцисистът все още чувства вътрешна празнота и несигурност. И той завижда на други хора, които вече имат „условията за щастие“, от които той се нуждае, и/или изглеждат щастливи дори без тези условия . Това създава чувства на несправедливост, негодувание, горчивина и гняв - и поражда завист. С тези 7 фрази той може да ви отхапе сърцето .

Още: 8 етапа от живота, които трябва да сте преживели до 50 години

„Толкова много се старая, толкова много постигам, но все още не се чувствам щастлив! Това не е честно! Те не заслужават това, аз трябва да съм на тяхно място!“

6. Пасивна агресия и манипулация

Поради острата нужда от социално одобрение, скритият нарцисист не може да си позволи открита агресия (викове, обиди и др.), както и очевидна манипулация (директно изнудване и заплахи).

Но на фона на постоянна фонова тревожност, вътрешно напрежение и противоречие между грандиозни фантазии и ниско самочувствие, те събуждат у нарцисиста скрити негативни емоции, които той иска да изгони, или желание да се самоутвърди за сметка на другите.

Още: Петър Дънов: Ако мисълта за даден човек никога не изчезва от съзнанието ви, знайте, че той ви обича

Следователно, нарцисистът прибягва до пасивна агресия и по-сложни манипулации , като например:

Критическа ирония и сарказъм

„Внимателна“ девалвация

Клюки

Още: Думите, които изричате днес, рисуват живота, който ще имате утре

Бойкот чрез мълчание

Тих саботаж

Натиск върху чувството за срам и вина

7. Позицията на жертвата и съревнованието в страданието

Още: Дънов: Мъжът е срещал жена си много пъти на Земята и пак ще я срещне. И след хиляди години пак ще се срещнат

Докато грандиозните нарцисисти често се хвалят с постиженията си и създават образ на успешен човек, който „има всичко под контрол“, скритите нарцисисти често заемат позицията на жертва . Те често могат да се оплакват от „всеобща несправедливост“ и „враждебност на света“ към тях.

„Не заслужавам ли щастие и любов? Защо продължават да ми се случват провали? Не е честно, светът не ме приема...“

Скритите нарцисисти могат също да инициират „състезания за страдание“ в разговори с други хора.

„Ами, ти разбра... А аз имах много трудна съдба, чуй...!“

„Не си спала достатъчно днес? Съчувствам ти, аз изобщо не спах днес, работех...“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес