Близо 90 милиона лева глоби, наложени на ТЕЦ "Варна", са паднали в съда, съобщиха от BIRD.bg, които са направили свое разследване. Припомняме, че от края на август 2024 година почетният председател на ДПС Ахмед Доган бе отстранен от ръководството на топлоцентралата - няколко дни след като собствеността на ТЕЦ-а също беше сменена и делът на Доган падна до нула. Собствеността бе прехвърлена на бившия транспортен министър в кабинета на Пламен Орешарски - Данаил Папазов, бивш дългогодишен съдружник на почетния лидер на ДПС.
Още: Доган е аут: Потъва ли ТЕЦ Варна с парите?
Успоредно с това Доган по документи загуби контрола и върху резиденциите си в "Росенец" (край Бургас) и столичния квартал "Бояна". Това се случи на фона на разрива в ДПС между него и тогава един от съпредседателите на партията - Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция по закона "Магнитски" от САЩ и Великобритания. Съобщението за това, че Доган трябва да напусне, бе разпространено до медиите именно от Данаил Папазов - той е собственик на фирмите, които притежават т.нар. Сараи.
Още: "Човекът на Доган или на Пеевски": Разковничето, което бяга от прожекторите
Съдът сваля глоби на ТЕЦ "Варна"
Проучване на BIRD показва, че на ТЕЦ "Варна" са били наложени близо 90 милиона лева глоби – за неподаване на квоти за въглеродни емисии за 2021 и 2022 година. Глобите обаче после не удържат в съда.
По принцип операторите на инсталации, притежаващи разрешително за емисии на парникови газове, имат задължение всяка година да предадат определен брой квоти, равняващи се на общото количество емисии въглероден диоксид, отделени от инсталацията през предходната година. Това задължение следва да бъде изпълнено до 30 април включително. Самата "ТЕЦ Варна" признава в своя годишен доклад до Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), че верифицираните емисии, отделени от инсталацията през 2022 г. са били 43 820 тона CO2.
Снимка: ДПС
Още: Собственикът на сараите в Росенец и "Бояна" с ново искане до ДПС и Ахмед Доган
Само че на 30 април ТЕЦ-ът предава нула квоти, което очевидно няма как да е вярно, посочва разследващата медия.
Поради тази причина РИОСВ – София издава акт за установяване на административно нарушение (АУАН), който представителят на ТЕЦ "Варна" (не става ясно кой) отказва да подпише, нито пък подава възражения в срок. Поради това в кратък порядък следва и издаване на наказателното постановление (НП) за около 8,76 милиона лева, тъй като санкцията по закон е 200 лева на тон емисии, отчита BIRD.bg.
На първа инстанция делата се гледат от компетентния районен съд – в случая, от софийския (СРС). На 23 декември 2024 г. съдът се произнася с решение, с което потвърждава глобата. Следва касационно обжалване пред Административен съд София-град (АССГ). Там глобата е отменена с решение от май месец тази година. Формалното основание, което използват съдиите, е следното: понеже 30 април и 1 май са празници, срокът за предаване на квотите не трябвало да бъде втори, а трети май. С това били нарушени правата на дружеството, предава BIRD съдебното решение.
Още: Официално: Групата около Доган е с ново име в парламента
Кои са съдиите?
Председател и докладчик е съдия Светлана Димитрова. През май месец тя е пенсионирана от Висшия съдебен съвет поради навършване на 65-годишна възраст. Получава "личен почетен знак първа степен – златен", както и "парична награда в размер на 1500 лв., за проявен висок професионализъм, безупречно и образцово изпълнение на служебните задължения и високи нравствени качества". Решението е постановено две седмици, преди тя да напусне съдебната система, твърди BIRD.
Вторият член на състава е съдия Радина Карамфилова. Тя бе върнала без мотиви разрешителното за оръжие на т.нар. кошаревски свидетел Ивайло Серафимов. През 2024 г. Върховният административен съд, начело на който е Георги Чолаков, отмени това решение. Карамфилова преди време бе също така и в ръководството на АБАС - Асоциация на българските административни съдии, припомня изданието.
Още: Антикорупционната комисия свърза рекордния заем от ББР за Гайтански с дълговете на ТЕЦ-а на Доган
Третият съдия в състава, Николай Димитров, идва в АССГ без конкурс, директно от закрития специализиран съд. През юли 2022 г. ВСС преназначи съдиите от закритите спецсъдилища в съдилища по техен избор. Съдия Димитров никога преди това не се е занимавал с административни дела, пишат от разследващото издание.
Първоинстанционният съдия в СРС, който е потвърдил глобата за ТЕЦ "Варна", пък е Станислав Седефчев. През лятото на 2024 г. негови фалшиви некролози бяха разлепени около сградата на Софийския районен съд. Заради това беше арестуван и обвинен 44-годишен мъж - Михаил Стефанов.
Още: Гайтански и Доган, Доган и Гайтански: По следите могат да вървят само държавни органи
Още една глоба за ТЕЦ "Варна" – за 79 милиона лева
Има и още една глоба за бившия ТЕЦ на Доган, наложена по идентични мотиви и касаеща задълженията на централата за 2021 година. Тя е доста по-солидна - 79,4 милиона лева, съобщи още BIRD.
Съдия Надя Бакалова от СРС отменя глобата на 20 февруари тази година, защото според нея наказващият орган е трябвало да остави още един ден на дружеството да си изпълни задължението.
ТЕЦ "Варна" е закупил на свободния пазар на емисии и предал в срок квоти на стойност около 1,64 милиона лева, като това обаче е било далеч под дължимите по закон и наредба квоти, изчисляват от медията. Вещите лица посочват лошото финансово състояние на дружеството - то не е било в състояние да закупи и предаде необходимия брой квоти - въпреки че това е без значение в административно-наказателния процес.
Снимка: БГНЕС
Още: Държавата не плаща на ТЕЦ-а на Доган: Повторно уточнение 3 месеца по-късно
Що се отнася до лошото финансово състояние на ТЕЦ-а, Министерството на енергетиката и държавната "Булгаргаз" не предприеха действия по принудително събиране на над 40 милиона лв. задължения на централата по две дела – едното за над 37 милиона лв. и другото за над 3 милиона лв., а ги разсрочиха за три години.
Още: "Булгаргаз" вече има изпълнителен лист за над 3,5 млн. лв. срещу бившия ТЕЦ на Доган
Проблемът в случая е, че РИОСВ – София, чийто принципал е Министерството на околната среда и водите (министър Манол Генов от БСП), не е обжалвала пред АССГ загубеното дело въпреки голямата санкция. Освен това РИОСВ – София трябва да плати и 300 хиляди лева разноски по делото, присъдени на ТЕЦ "Варна".
Източник: BIRD