Нидерландия планира да даде на Украйна американски изтребители F-16 тази есен и ще започне да ги прехвърля на партиди "след лятото".
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Още: Военните на САЩ извършиха тестов полет на F-16, управляван от изкуствен интелект (ВИДЕО)
Министърът на отбраната на страната Кайса Олонгрен заяви това в коментар за изданието Delfi. По думите ѝ съюзниците следват план, който включва обучение на украински пилоти, подготовка на персонал за поддръжка и прехвърляне на самите самолети.
"По план имаме център за обучение в Румъния, където също помагаме да започне обучението на украинците.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Коалицията F-16
В момента те се обучават в Дания, САЩ и други държави. И ако успеем да се задържим на този път, а Украйна има всичко работещо, разбира се, в собствената си страна, първият самолет ще бъде доставен от Дания това лято. А ние се надяваме да участваме в доставките от есента с нашите F-16", каза тя.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Нидерландия ще предаде 24 F-16 на украинската армия, а Дания - 19 изтребителя. Норвегия също обеща да достави на Украйна модернизирани F-16, пише News.bg.
Както е известно, "коалицията F-16" включва Белгия, Канада, Дания, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Обединеното кралство и Швеция. Съюзниците обещаха да обучат украински летци за работа с изтребителите.
Още: Анализ: Вижда ли се Ердоган като лидер на мюсюлмански съюз срещу Израел и Запада?
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия