10 грешки при отглеждането на патладжан, които не бива да допускаме
1. Късно засаждане
Като резултат от твърде късното засаждане на семената за разсад следва намалена реколта.
2. Не премествайте разсада, а засадете семената в по-големи и тъмни саксии
Когато разсадът се сгъсти и е необходимо да се премести, неговата коренова система понася много трудно трансплантацията. Ето защо семената за разсад е по-добре да се посяват директно в по-големи и тъмни на цвят саксии с торф, така че патладжанът да не се пикира. Освен това по-тъмните саксии помагат за затоплянето на корените в слънчевите дни.
3. Не прекалявайте със светлината
Често разсадът за патладжан се подлага на 24-часово осветление, а за перфектния си растеж той изисква по-кратка осветеност, така че ако от 18:00 до 8:00 часа сутринта го покривате с непрозрачни капаци, това ще ви осигури по-бързото му развитие. Когато растенията започнат да цъфтят, премахнете капаците, за да могат пчелите да достигнат до цветчетата. Това е и подходящия момент да поставите колчета, за да предпазите растенията от падане и счупване по време на узряването на плода.
4. Не засаждайте патладжаните в близост до домати
Въпреки факта, че патладжанът и доматите принадлежат към едно семейство, когато ги садите в градината си, не е добре да бъдат заедно. Те не могат да бъдат на едно и също място, дори и на перваза на прозореца в периода на разсад.
5. Не забравяйте да наторите почвата
Това, че патладжаните не се нуждаят от торене, е заблуда. Подходящо е растенията да се подхранват с компост и инфузия от лопен. От време на време около растенията (особено в студен период) трябва да се поръсят въглени или пепел.
6. Не преполивайте растението
Патладжаните са чувствителни към влага. Преполиването води до развитие на гъбични заболявания, както и трудност при опрашване. Липсата на влага също е вредна, тъй като кореновата система се намира в горния слой на почвата. Сините домати трябва да се поливат обилно с топла вода, но без да се застоява. Когато поливате, не мокрете листата, в противен случай се увеличава рискът от заболявания.
7. Не разкопавайте почвата
Патладжаните обичат разрохкването на почвата, но да се избягва дълбокото разкопаване, т.е. то не бива да бъде по-дълбоко от 3 до 5 сантиметра. Желателно е да го правите след поливане.
8. Премахнете разклоненията, като оставите само няколко
Само с яйчени черупки можете да решите проблемите в градината
Повечето хора знаят, че консумацията на яйца носи много ползи за здравето на човешкия организъм. Но дали това се отнася и за техните че...
Контролирайте листната маса на растенията, като оставите 3-4 разклонения, а останалата част е по-добре да се премахне. Същото важи и за многото цветове, особено ако времето не е благоприятно. При добри климатични условия, броят на цветовете може да се увеличи.
9. Не късайте патладжаните, а използвайте ножица или нож
При събирането на плодовете много градинари просто ги късат, което наранява растението и може да доведе до инфекция. По-добре е да се използват ножици или нож.
10. Премахнете пожълтелите и болни лиса
Ако с времето не отстранявате болните листа, растението може да пострада от гниене. Така че просто изчиствайте пожълтелите листа и тези, които докосват земята. Когато се появят първите цветове, е по-добре е да откъснете издънките, които са под тях.
Още от ГРАДИНАРСТВО:
Ако искате градината ви да е отрупана с домати и пипер, използвайте това хапче
Ако искате ОРХИДЕИТЕ ви да цъфтят целогодишно, задължително спазвайте тези правила
Ако видите това по листата на цветето, значи нещо не е наред
Ако искате вашето мушкато да цъфти, задължително спазвайте тези 8 правила
Разтвор с ОЦЕТ за поливане на доматите през ЮЛИ. Това всеки градинар трябва да го знае!
5 болести, които са пагубни за доматите
Разтворът от кока-кола, мляко и бира, който всеки градинар трябва да използва
Всеки градинар допуска тази фатална грешка при отглеждането на краставици
Ако отглеждате краставици на терасата, спазвайте тези 2 златни правила
Засадете тези растения в лехите на доматите и реколтата им ще е по-богата
Редактор:
Actualno.com
Етикети: градинарство