5% от БВП за отбрана: Премиерът обясни как България няма да губи, а ще се възползва

25 юни 2025, 17:34 часа 899 прочитания

Срещата на върха на НАТО в Хага приключи със съвместно решение на държавите членки до 2035 г. да увеличат годишните си разходи за отбрана до 5% от БВП. За справка - настоящата цел е 2% и България я изпълнява. И сега страната ни ще се възползва за модернизиране на армията и ще работи съгласно новия ангажимент, защото налице е инструмент, който би могъл да ни помогне. Това обяви премиерът Росен Желязков от кулоарите на срещата в Нидерландия.

Още: НАТО угоди на Тръмп: 5% от БВП отиват за отбрана

5-те процента са разделени на две

"Както предварително беше постигнато споразумението, беше единодушно потвърдена и декларацията, като основният акцент в нея е постигането до 2035 г. на разходи за отбраната в размер на 5% от БВП на всяка съюзна държава. От тях 3,5% ще са за същински разходи за отбрана, а 1,5% са разходи, които имат отношение към отбраната – това са инвестиционни разходи, технологии, трансфери на ноу-хау, инфраструктура с военно предназначение. Няма годишни задачи. Важното е към 2035 г. това да е целта, която да бъде постигната. България потвърждава този ангажимент", заяви министър-председателят пред медиите.

Още: НАТО смекчи реториката спрямо Русия в комюникето от срещата на върха

Инструментът SAFE ще помогне на България

"За нас възможностите са не само бюджетни, а и използване на инструмента SAFE до 2035 г., което ще гарантира инвестиции в отбранителните ни способности", посочи Желязков.

SAFE е първият стълб на плана ReArm Europe (превъоръжаването на Европа) на Европейската комисия, в който се предлага да се мобилизират над 800 милиарда евро под формата на разходи за отбрана. Инструментът SAFE, познат като „Мерки за сигурността за Европа“, е нов финансов механизъм на ЕС, който ще подкрепя държавите членки, които желаят да инвестират в промишлено производство в областта на отбраната чрез съвместни обществени поръчки, с акцент върху приоритетните способности.

Още: Стъпка 1 от превъоръжаването на Европа е факт: Украйна също влиза във фонда за отбрана

Чрез инструмента SAFE ЕС ще предостави до 150 милиарда евро, които ще бъдат изплатени на заинтересованите държави членки при поискване и въз основа на национални планове. Плащанията ще бъдат под формата на заеми с дълъг срок до падежа на конкурентни цени, които се изплащат от държавите членки.

Снимка: Министерски съвет

"Важното за НАТО е разширяване на отбранителните възможности с цел въздържане на агресивно поведение към Алианса, както и към всяка една от страните, които членуват в него. Механизмът SAFE е изключително подходящ за целта и дава възможност при постигането на дерогацията, която с Европейската комисия договорихме, тези инвестиции да бъдат направени в скоро време, защото знаете, че България е в процес на трансформация на своите отбранителни способности. Ние целенасочено ще инвестираме в тази посока", каза Росен Желязков.

Възможностите на SAFE са отлагане плащането на главницата за 10 години, спестяване на ДДС и "много, много дълъг срок", отбеляза премиерът. "Инвестираме сега - плащаме по-късно. И тези плащания ще се изчисляват като разходи за отбраната, за да постигнем показателите", обясни той.

Ще бъде изготвен национален план за инвестициите в отбраната и той ще премине през всички процедури по одобрение – през всички години до 2035 г., от гледна точка на разходите.

Още: Орбан на срещата на НАТО: Истинската заплаха е друга, не Путин (ВИДЕО)

Случаят с Испания, или защо България не иска дерогация

Попитан дали Испания си е издействала изключение от ангажимента на НАТО за петте процента разходи за отбрана, както Мадрид желаеше, Желязков отвърна: "Испания прие декларацията така, както единодушно беше приета на срещата на върха".

Разходите за отбрана могат да отидат за образование и социални политики - това е позицията на Испания, която не иска да спазва новата цел. Но България не е на това мнение, "защото знаем бюджетната си рамка и възможностите на инструмента SAFE", каза Желязков. "Ще бъде разписано в националния ни план, без да преминаваме към екзотични идеи", добави той.

"НАТО е по-силен, по-обединен, НАТО с лидерството на САЩ изглежда много по-силен съюз, отколкото изглеждаше в началото на годината", подчерта министър-председателят.

Още: Тръмп обяви пред Марк Рюте, че САЩ ще защитят нападната страна от НАТО (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес