"Възраждане" с предложения за по-добра бизнес среда

22 февруари 2021, 18:08 часа 2722 прочитания

Бизнесът в България е подложен на изпитание. Ние от Възраждане смятаме, че не може да има богати работници, ако бизнесът е рекетиран, притискан, изсмукван от държавата и неадекватно подпомаган в условия на криза, каквато създаде COVID 19.

Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов

Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски

Необходимо е държавата да остави бизнеса да работи, като единствено може да го подпомага. Няма път само с леви и само с десни завои. Вярваме, че благата трябва да се разпределят справедливо и в момент на катаклизъм „спасителната мрежа“ трябва да се разпъва за всеки български гражданин.

Силният бизнес е важен за всеки един от нас - от предприемача, през мениджъра до обикновения работник, защото той ще позволи и адекватни социални мерки.

Във връзка с това Възраждане предлага 10 стъпки за създаването на по-добра бизнес среда, пишат в обръщение до медиите от партията.

Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало

Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото

Ето какви са те:

1. Стратегия за постигане на положителен търговски баланс. България губи по 500 млн. лева на месец от негативен търговски баланс, което може да се промени при подкрепа на държавата на ключови български производители в определени сектори.

2. Създаване на фонд за ежегодни инвестиции в започващи (startup) компании. България може да се превърне в Център за развитие на информационните технологии на Балканите, а държавата в "Ангелски" инвеститор за предприемачите в сектора.

3. Повече свобода при инвестиране на средствата от пенсионните фондове. Сегашната възвръщаемост от допълнителното пенсионно осигуряване е едва няколко процента. Необходимо е да се позволи инвестирането в алтернативни фондове и повече свобода при управлението на тези средства, за да се постигнат поне 10% възвръщаемост.

Още: Ивайло Вълчев: Поправките предполагат изтриването на всяко едно споменаване на "македонски език" и "македонска идентичност"

Още: Явор Божанков: Нужни са спешни промени в „Продължаваме промяната“

4. Пълна дигитализация на държавните институции. Свързването на всички бази данни на държавните институции и изграждането на държавен електронен портал, ще оптимизира взаимодействието на бизнеса с държавата.

5. Инвестиционен план за увеличаване на капитала на държавата. Държавата ежегодно разполага с бюджет от над 30 млрд. лева, но всичко се изразходва. Необходимо е част от средствата (3%) да се управляват като инвестиционен фонд.

6. Свързване на чуждите фондови борси с Българската фондова борса. Това ще позволи на чужди инвеститори бързо и лесно да инвестират в акции на български компании част от БФБ.

7. Закон за личния фалит. Това ще позволи на предприемачите след неуспешен опит за бизнес да започват отначало по-бързо и лесно.

8. Премахване на Наредба Н-18. Тази наредба е пример за свръхбюрокрация без особени ползи, но с изключителни вреди за малкия и среден бизнес.

9. Облекчено законодателство и по-малка данъчна тежест за малкия бизнес. Държавата трябва да осигури бързи и лесно процедури за стартиране на нов бизнес, при минимални данъци за първата една година.

10. Свободен пазар за продукцията на малките селскостопански производители. Малките производители трябва да могат да продават свободно продукцията си без прекупвачи и без почти никакви регулации.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес