Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности, придобити по природни науки, пък и по обществени науки. Т.е да имаме интегрален изпит по математика и природни науки. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. И добави, че още от следващата година ще включат няколко задачи в изпитите, които ще бъдат интегрални.
ОЩЕ: По-малко деца отпадат от училище: държавата си постави цел "нула" (СНИМКИ)
"Природните науки са много пренебрегнати. Много са ни слаби резултатите. Няма как да просперираме като общество, ако не повишим склонността за учене на математика и природни науки", каза министърът.
Вълчев обобщи повече практически задачи, повече задачи, насочени към прилагането на знания, повече отворени въпроси, по-интегрални задачи.
Анализ на резултатите от матурите след 7-ми клас
"Сходни са с миналогодишните, но като цяло са ниски. Знаем си дефицитите. Те са свързани най-вече с трудността да се решават практически задачи. Най-ниски и притеснителни са резултатите по математика. По български и литература имаме средно добри резултати. Наблюдават се обаче слаби в училищата с концентрация на деца от ромски произход", каза Вълчев.
ОЩЕ: Седмокласниците стават по-добри по БЕЛ, 320 от тях са със сто точки по математика
"Имаме по-малко часове, но повече съдържание. Учениците и учителите препускат. Няма време да затвърдят знания. Това води до лесна демотивация. Една от основните цели на реформата, която сме си поставили, е да осигурим повече време", каза образователният министър.
ОЩЕ: Трудният 7. клас: Обсъждат по-късно завършване на основното образование
По думите му не може толкова бързо да се случи промяната в учебните програми. "По-важно е да я направим добре. Учениците ще научат повече, ако оптимизираме учебното съдържание. Поставили сме си за задача от 2026-2027 да облекчим малко програмите по профилираната подготовка", добави обаче Вълчев.