По време на пандемията зимният сезон ще е сериозно предизвикателство за хората без подслон в Русе. Настаняването им тази година в Центъра за бездомни става само след направен PCR тест за тяхна сметка. Те обаче не могат да си го платят и са обречени да останат на улицата, съобщава БНТ.
Още: Кметът на Русе откри новия STEAM Център за креативни технологии в АЕГ „Гео Милев“
Още: Община и държава обединяват усилия за яхтено пристанище в Русе
Над 150 са бездомниците в Русе, според последното преброяване на доброволците от БЧК. Точната им бройка никой не може да каже. Преди пандемията много от тях получаваха топла стая и храна в приюта „Добрият самарянин“, но тази година настаняването става само при представяне на отрицателен PCR тест. Бездомниците няма как да го платят, а омагьосаният кръг се затваря от факта, че нямат и лични лекари, които биха могли да им издадат направление за изследването.
Затова и за първи път тази година в приюта има 12 свободни места.
“Благодарение на Каритас сме заплащали тестовете на част от потребителите”, съобщи Камен Кънчев – управител на Център за настаняване на бездомни хора, Русе.
Още: В Русе "Златната мина" ще взриви от смях залата на военен клуб
Още: Русе подкрепя изграждането на паметник на Стефан Караджа в румънския Тулча
Александър Мишев живее в центъра от няколко месеца и е сред късметлиите, настанени с безплатен тест.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
“Нямам пари, социално слаб съм, лежах в затвора. Излязох си и нямам къде да живея. Социалните ме видяха и те ме настаниха тук. PCR тест направиха и всичко върви нормално”, разказа той.
За да се опази здравето на хората, се препоръчва да излизат само в определени часове и в декларации да посочват мястото, където отиват. В центъра се спазват всички противоепидемични мерки, а ежедневно медицинско лице измерва температурата на настанените.
“Тези, които проявяват някаква симптоматика, имаме една отделна обща стая”, обясни Камен Кънчев.
Още: Русе затвърди мястото си на кулинарната карта с четвъртия Празник на торта "Гараш"
Още: Макети на торта „Гараш“ в Русе очакват русенци и гости в центъра на града
От областния оперативен щаб обмислят къде биха могли да изолират бездомните с коронавирус, които не подлежат на болнично лечение.
“Обсъждат се различните варианти. Имаме нагласата в следващите дни да излезем с вариант по какъв начин ще се реагира при създалата се ситуация”, увери Галин Григоров, областен управител на област Русе.
От центъра за настаняване на бездомни казаха, че нямат условия за обособяване на два коридора за заразени с COVID и здрави хора.