223 000 лв. за нанесени от мечки щети тази година - масово отиват на едно място
Около 90-95% от щетите се срещат на територията на РИОСВ Смолян. Това се дължи на обстоятелството, че от една странна в Родопите е концентрирана най-голямата част от популацията на кафява мечка, а от друга страна регионът се характеризира със относително малко население, обитаващо села и махали в планината, съответно местообитанието на мечките и хората е споделено. Това неминуемо води до конфликт и ако той не бъде намален, ще доведе до бракониерство.
"Часът на Земята" у нас ще бъде за опазването на мечките
„Часът на Земята“ у нас тази година ще бъде посветен на опазването на мечките в България, съобщи Калина Бояджиева от WWF, к...
Сигналите се получават от различни институции, горските и ловни стопанства, РИОСВ, национални паркове, общините, полицията и телефон 112.
Щетите се изплащат въз основа на изготвен от Комисия протокол за установяване на щетата, като оценката на щети се определя на база пазарните цени в конкретния район.
За тази година нанесените щетите са рекорден брой. До момента в Министерството са постъпили предложения за 160 обезщетения, като все още има преписки, които са в процес на обработка.
За сравнение, през 2020 година има подадени общо 128 заявления за обезщетения за около 105 000 лв.
В Смолянско застреляха сдобила се с голяма слава мечка точно преди да получат разрешително
В гориста местност близо до смолянското село Арда е намерено тялото на мечка, която от около един месец извършва набези в селскостопанс...
Големият брой набези се дължи основно на липсата на храна в горите и навлизането на човека, включително с коли, в естествените местообитания на мечката, както и на климатичните промени. Нанесените щети са предимно върху селскостопански животни и продукция и пчелини.
„Запазване на биоразнообразието в България е един от основните ми приоритети“, заяви министър Борислав Сандов. Той изтъкна, че изплащането на обезщетения е един от най-добрите механизми за намаляване на конфликта мечка-човек и в този смисъл е пряка консервационна мярка за опазване на вида.
Предвид спецификата на вида кафява мечка, основна заплаха за нея е бракониерството, но все пак през последните години популацията на вида е относително устойчива.
Тази практика на обезщетяване е оценена като много успешна, както от Европейската комисия (ЕК), така и на различни експертни форуми. Щетите от кафява мечка се изплащат на основание Закона за лова и опазване на дивеча. Тази добра практика се прилага от МОСВ от 2003 г.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от СМОЛЯН:
Кметът на Златоград поиска да махнат ДДС върху цената на водата
С дело на Actualno.com съдия от Смолян постави рекорд
Смолянчанин с изкуствено сърце дочака одобрение за трансплантация в САЩ
Музеят на ските в Чепеларе получи подарък от Българския олимпийски комитет
Блокираха пътя от Рудозем към Смолян, АПИ бави поръчката близо година
Откриха нова детска площадка в Мадан
Единодушно за кооперативния пазар: Общинарите в Златоград решиха да се проведе референдум
АПИ възложи допълнителен ремонт на 10 км път между две области и главната улица в Неделино
Редактор:
Анита Чолакова
Етикети: Мечки Мечка щети мечки