Българските граждани отново се открояват като едни от еврооптимистите в Европейския съюз (EС). Всеки втори българин смята, че ЕС се развива в правилната посока - процент доста над средноевропейското равнище.
Още: "Внасяме лекари от чужбина като пластмасови домати по магазините"
Още: Още осем зубъра се заселиха в Източните Родопи
Това сочат резултатите от допитването "Евробарометър", проведено в края на миналата година, информират от Отдел "Преса и медии" на представителството на Европейската комисия в България.
Като цяло, нараства делът на българите, които се чувстват граждани на ЕС (56%, с 4 процентни пункта повече, в сравнение с пролетта на 2019). Делът на българите, които имат положителна представа за ЕС се увеличава от 59% на 61% и е с 19 пункта над средното ниво за Съюза. България е сред трите страни членки, за чиито граждани ЕС е с най-висок позитивен имидж – редом до Ирландия (63%) и Португалия (59%).
Мнозинството от българите одобряват осъществяването на общи европейски политики в сфери като сигурност, търговия, енергетика, отбрана, социални въпроси. 54% от запитаните споделят възгледа, че повече решения трябва да бъдат взимани на ниво ЕС.
Още: Къде да избягате от жегата? Времето утре - 3 юли 2025 г.
Още: „Грийнс“ ООД - история за модерно земеделие от Първомай до трапезата на над 1 млн. българи
На средноевропейско равнище най-значимите проблеми пред ЕС са рисковете за околната среда и климатичните изменения (36% на ниво ЕС27), имиграцията към Съюза (35%) и икономическата ситуация (17%). Българите считат, че най-важните проблеми пред ЕС са имиграцията (48%), тероризмът (32%) и рисковете за околната среда и климатичните промени (19%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рокади в ръководството на bTV: Постът на Хекимян вече си има титуляр
Още: "Не може да допуснем саморазправи": Желязков за нервното шофиране към морето заради ремонтите
На средноевропейско ниво се приема, че основни приоритети на Европейския зелен пакт трябва да бъдат разработването на възобновяеми енергийни източници, борбата срещу пластмасовите отпадъци и разрешаването на въпроса за еднократната употреба на пластмасата. Според извадката за България водещите цели пред Пакта трябва да бъдат борбата срещу пластмасовите отпадъци и подпомагането на фермерите за справедливо възнаграждение, за да осигуряват на европейците достъпна и безопасна храна.
Делът на българите (76%), които считат, че всяко ново търговско споразумение, сключено от ЕС, трябва да гарантира най-високи стандарти за защита на климата, околната среда и труда, е близък до средния на ниво ЕС (80%).
Още европейски теми ще откриете в специалната ни секция.
Още: Прогноза за времето - 2 юли 2025 г. (сряда)
Още: Удължават ремонта на пътя между Благоевград и Симитли