Във Ватикана се ширят корупция и непотизъм, оплакал се един католически архиепископ на папата. До какво довело това ли? Архиепископът бил отсервиран в чужбина. Медиите в Италия обаче веднага надушиха скандала.
Още: Най-важните новини за деня: 11 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 12 май 2025 г. (понеделник)
Скандалните разкрития бяха направени в предаване на италианския тв-канал La7. Обвиненията в корупция и непотизъм тежат, защото идват от един вътрешен човек - архиепископ Карло Мария Вигано, бивш номер две на ватиканската администрация. В разследващото предаване на La7 бяха показани писма на Вигано до папата: той моли Бенедикт да не бъде преместван на друг пост заради разкритите от него случаи на корупция в църковната държава.
"Свети отче, моето преместване ще бъде обезсърчаващо за онези, които вярват, че е възможно разкриването на още случаи на корупция и злоупотреба с властта в управлението на много ведомства на Ватикана", пише Вигано на папата на 27 март 2011. В друго писмо от 4 април архиепископът информира папата, че управлението на някои инвестиции на Ватикана било поверено на италиански банкери, "които гледат собствените си, а не нашите интереси".
Неприличните сделки на Ватикана
Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост
Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.
От писмата на Вигано става ясно, че той е попаднал на мрежа от корупция, непотизъм и съмнителни връзки. Тази мрежа била свързана с възлагането на поръчки на външни фирми при завишени цени; имало случаи, в които било платено два пъти повече, отколкото предлагали други фирми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Ватиканът потвърди междувременно автентичността на писмата. В съобщението обаче не се обелва и дума за обвиненията в корупция. Сегашната администрация продължавала прецизното и прозрачно управление, установено от Вигано. Същевременно се критикуват "съмнителните журналистически методи" на La7 и "повърхностното и небалансирано представяне на фактите".
Въпреки че с усилията си за икономии и прозрачност Вигано трансформира дефицита на ватиканската държава в плюс от 34 милиона евро, на 22 март 2011 той беше отсервиран - три години преди изтичането на мандата му. Преди това във вестник Джорнале бяха излезли няколко анонимни дописки, критикуващи управлението на Вигано като неефикасно.
Ето как завършва историята
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
През октомври 2011 архиепископът бе назначен за посланик на Ватикана във Вашингтон. Църковната държава защити преместването на Вигано, изтъквайки, че постът на посланика в САЩ бил един от най-важните на ватиканската дипломация. Постът наистина е престижен - но в конкретния случай той прилича на глух коловоз. Чрез преместването му във Вашингтон Вигано не би могъл да заема длъжността на върховен управител на Ватикана, която е свързана с кардиналски сан.
Източник: Дойче веле