Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Образователният министър: Удължаваме учебната година с 2 седмици

30 ноември 2020, 08:37 часа • 4216 прочитания

Между 35 000 и 40 000 деца според данни от пролетта няма да се включат ефективно в дистанционното обучение. Над 10% са децата, които не посещават учители и без дистанционно обучение. Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Две седмици през юни ще учат допълнително, посочи образователният министър. Според него, ще се заложи при по-малките на изпълнение на проекти по вече взет материал т.е. проектни дейности. "Учителите правят максимум усилия за компенсаторно обучение", увери министърът пред Нова телевизия.

По думите му, в цял свят имало недостиг на компютри. Към днешна дата били доставени около 7000 устройства за електронно обучение, има обаче недостиг. Предвидено е да се доставят около 105 – 106 000 устройства – за ученици, за учители, като се чакало 10 000 да дойдат следващата седмица. Образователният министър обеща, че до края на учебната година в системата ще има около 100 000 нови устройства. Всички тези устройства се давали срещу приемо-предавателен материал т.е. те не се дават за постоянно.

Вълчев каза и друго – за случай от Монтана, при който "изчезнали" предоставени устройства и "ще ги търсим по заложни къщи".

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Над 700 000 ученици, 220 000 деца в предучилищна възраст ще влязат сега в дистанционното образование – между 34 и 36 процента от учениците бяха на дистанционно обучение от няколко седмици, поясни Вълчев.

На въпрос дали дистанционното обучение няма да стане основно за сметка на традиционното присъствено, Вълчев е категоричен – няма да стане така, с изключение на висшето образование. "Факт е, че днешните деца ще учат много повече от електронни носители", съгласи се той. И даде пример как ако в дадена задача изпуснеш например запетая, приложението ти праща съответния урок.

Попитан дали в България трябваше да има масово тестване в училищата, отговорът беше: "Кога?". Според Вълчев, ако било в началото на октомври, щяло да покаже малък процент заразени. Той твърди, че в детските градини имало само един починал учител заради COVID-19. "За целите на анализа може да се направи масово тестване, но не и за това дали да останат отворени училищата", смята министърът.

Още: "Препоръка на МОН внася допълнителни трудности в онлайн обучението"

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес