Въпреки безспорните предимства на създадената от Пекин от Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции (АБИИ), Вашингтон продължава да се обявява срещу този проект. Това констатира в публикация нобелистът икономист Джоузеф Стиглиц, професор от Колумбийския университет.
Изглеждаше, че създаването на АБИИ и подкрепата на много правителства ще бъде повод за всеобщо празнуване, твърди професорът, който отбелязва, че решението на богатите европейски държави да се присъединят към АБИИ е объркало американските чиновници и е предизвикало техния гняв.
"САЩ тайно оказват натиск върху страните по света да стоят по-далеч от проекта", убеден е Стирлиц, цитиран от РИА Новости.
За експерта опозицията на САЩ към Азиатската банка е още един признак за неувереността на САЩ за глобалното им влияние.
Фактът, че AБИИ ще донесе значителни изгоди не само на Китай, но на други части на Азия само засилва иронията на американската позиция, смята професорът.
Авторът припомня, че когато в края на 80-те години, когато Япония предложи 80 млрд долара за подпомагане на азиатските страни, изпаднали в криза, САЩ също бяха против тази инициатива.
"Тогава, както и сега, всички би било наред, ако САЩ предлагаха алтернативен източник за финансиране. Те просто искаха хегемония. В условията на все по-многополюсния свят те искаха да остават номер 1. Липсата на пари в съчетание със склонността на Америка към погрешни идеи как да реагира при кризата, предизвика спад, който ще бъде много по-дълбок и по-продължителен, отколкото би трябвало да бъде", пише още Стирлиц.