Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почистете пералнята по този начин и повече няма да мирише на мухъл

24 ноември 2022, 11:06 часа

С течение на времето всяка пералня става неизползваема и за да не дойде този момент, трябва да се погрижите за нея. Дори отвън пералнята да изглежда добре поддържана, вътре може вече да е покрита с котлен камък.

Какво трябва да се почисти в пералнята?

Барабана. Основните проблеми с барабана на пералнята са образуването на котлен камък и появата на неприятна блатна миризма. Котленият камък се образува поради факта, че чешмяната вода съдържа разтворени соли на калций и магнезий. При нагряване те се разлагат на въглероден диоксид и неразтворима утайка, която в крайна сметка се натрупва на повърхността на барабана. Дори едва забележимо покритие пречи на работата на машината: поради твърде ниска топлопроводимост водата спира да се нагрява и консумацията на електроенергия се увеличава по време на пране.

Неприятната миризма в пералнята се появява поради бактерии и мухъл. Хранителна среда за тях могат да бъдат неразтворени частици прах, вълни от дрехи и трохи от храна от джобове.

Съвети при пране с пералня

Как да почистите барабана на пералня?

Първо изсипете 100 милилитра белина в барабана и включете прането без бельо и задайте температурата на поне 60 ° C.

За мащабиране използвайте малко лимонена киселина. Задайте максималната температура и котленият камък ще изчезне без следа.

Как да премахнете мръсотията от гумения уплътнител на пералнята?

Гуменият уплътнителен пръстен в пералнята е идеално място за живеене на бактерии и мухъл, водата застоява и в него се натрупва мръсотия. Следователно, той трябва да се мие много по-често от останалите части - в идеалния случай след всяко пране.

Как да почистите пералня от мухъл?

Изсипете сапунена вода в леген и избършете маншета за миене с гъба и подсушете. И ако вече са се образували петна от мухъл, използвайте специални домакински продукти.

Профилактика на пералнята – нужно е!

Почиствете филтъра на дренажната помпа на пералната машина

Всичко, което не се е разтворило по време на прането, се натрупва във филтъра на пералната машина: пясък, косми, косми от домашни любимци. Има и дребни забравени неща от джобове - например монети. С течение на времето филтърът се запушва и спира да пропуска вода, за да избегнете тази ситуация, почиствайте филтъра на пералната машина на всеки три месеца.

Как да почистите филтъра в пералнята?

Почиствайте филтъра в пералната машина само на ръка. Поставете кърпа на пода, поставете купа под капака и оставете останалата вода да изтече. След това отворете капака и отстранете остатъците ръчно. Третирайте повърхността, ако е необходимо.

Котленият камък от нагревателя може да се отстрани с лимонена киселина.

По-добре е да не го довеждате до занемарено състояние и появата на дебел слой котлен камък върху него. Към праха обикновено се добавят примеси, които перфектно изпълняват защитна функция. Ако все още има котлен камък, за да почистите нагревателя в пералната машина, процедирайте както следва:

Поставете 200 грама лимонена киселина в отделението за прах и хвърлете още 50 грама в барабана. Пуснете прането на най-високата температура.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес