Диабетът е заболяване, нуждаещо се от адекватно лечение и контрол. Недобре контролираният диабет оказва негативно влияние на тъканите и органите, влошава оралното здраве, може да доведе до шум в ушите, световъртеж, проблеми със слуха, кожни язви, диабетно стъпало, увреждане на сърдечно-съдовата система, ампутация и дори диабетна кома. Това налага осъществяване на чести медицински консултации на болните с диабет, контрол над заболяването и промяна в начина на живот, за да се облекчи и поддържа максимално добро състоянието на пациента. Една от най-значимите промени в ежедневието освен отказ от тютюнопушене и алкохол е промяна на режима на хранене, адаптирането му към заболяването и заместването на вредните и неподходящи храни с пълноценни, спомагащи за овладяване на диабета и профилактика на усложненията му.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Полезни храни за болните от диабет
Първо ви съветваме да се обърнете към лекуващия си лекар и да обсъдите промените в менюто си, тъй като всеки човек е различна вселена, няма две еднакви състояния при диабет, а и е възможно да имате други хронични заболявания освен основното. След консултация със специалист може да преминете към нашите съвети за здравословно хранене при диабет.
- Важно е да увеличите броя на храненията, като разпределите дневните количества в поне 5-6 хранения. Това не означава да ядете повече, добавяйки закуски между основните хранения, а да хапвате малко, но често. Предвидете лека закуска преди сън, това е важно за поддържане на кръвната захар нормална и за избягване на рязък спад рано сутринта.
- Заменете бързите въглехидрати със сложни. Не е въпрос да изключите от менюто си напълно въглехидратите, а да замените сладките и тестени храни с такива със сложни въглехидрати и фибри, тъй като първите предизвикват рязък скок на кръвната захар и са напълно неподходящи за хора, страдащи от диабет.
- Увеличете количеството на консумираните белтъчини – млечни продукти, месо. Те са ценни източници на енергия и хранителни вещества за страдащите от диабет. Добавете постно месо, риба, яйца и зеленчуци и се насладете на меню, което е съставено предимно от протеини.
- Внимавайте с продуктите и храните с добавена захар. Лютеницата е пример за такава храна. Четете етикетите внимателно, за да знаете какво количество поемате на ден. Ако не ви е разрешена консумацията на захар, търсете храни със здравословни подсладители, които не са с изкуствен, а с естествен произход и са подходящи за диабетици. Някои от изкуствените подсладители са по-вредни за здравето от самата захар. Предпочитайте пресни плодове пред бяла захар.
- Заместете наситените мазнини със здравословни. Отказът от консумация на наситени мазнини ще допринесе за здравето на съдовете, които често за засегнати от диабета. Друг бонус ще е по-лесният контрол над нивата на холестерол в кръвта и като цяло подобряване на общото здравословно състояние.
- Останете добре хидратирани. Пийте достатъчно течности като за предпочитане са чиста вода, неподсладен чай, мляко или прясно изцеден несладък плод. Водата трябва да бъде най-консумираната от вас напитка, с кафето следва да внимавате, а сладките и алкохолни напитки – да избягвате, за да подобрите здравето си.
Още: Стихотворението "Първи май" от Христо Смирненски
Още: 1 май: Какъв църковен празник е утре и защо трябва да се засадят зеленчуци в градината