Църковният празник, който се отбелязва на 19 юли, е посветен на преподобна Макрина - сестрата на Свети Василий Велики. Предците ни са считали този ден за специален, с него са свързани много знаци и традиции. Ето какво може и не може да се прави на 19 юли, какви народни обичаи трябва да се спазват утре.
Църковен празник на 19 юли
На 19 юли (1 август по стар стил) Православната църква почита паметта на Света Макрина, сестра на Светите Василий Велики и Григорий Нисийски. Макрина е живяла през IV век в Кападокия. Тя произхожда от благородно и благочестиво семейство. Според легендата, преди раждането ѝ, ангел се явил на майка ѝ и казал, че дъщерята трябва да бъде кръстена Текла - в чест на светата първомъченица. Родителите така и направили, но в семейството Текла била наричана Макрина - в чест на баба си.
16 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
От ранна възраст Макрина изучавала Светото писание, посещавала всеки ден църква и след смъртта на годеника си решила да посвети живота си на Бога. Тя се грижила и за деветте си по-малки братя и сестри. Когато баща им умира, Макрина и майка ѝ отиват в манастир - там дават монашески обети и момичето скоро става игуменка на манастира.
Известно е, че Света Макрина е имала дарбата на чудесата: чрез молитвите ѝ, по време на глад, в манастира се е появявала пшеница, тя е лекувала болести, прогонвала демони и е имала дарбата да предсказва бъдещето.
За какво да помолите Света Макрина, традиции, обичаи и забрани за деня
Вярващите се обръщат към Света Макрина с молитви за здраве за себе си и своите близки, молейки я за мир, благополучие, щастлив семеен живот и помощ при отглеждането на деца.
15 юли: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
В народните традиции този ден се свързва с дъждове и гръмотевични бури, които често започвали по това време. Според традицията денят е добър за вършене на домакинска работа: чистене, пране, гладене, миене на прозорци. Също така на този ден, ако няма дъжд, можете да отидете в гората за плодове, гъби и лечебни билки.
Счита се за добра поличба да се приюти бездомна котка - тя се смята за пратеник на щастие и късмет. И обратното: ако някой прогони животното, тогава рискува да загуби благополучие, просперитет и хармония в семейството.
На този ден църквата призовава да се избягват ругатни и нецензурни думи. Те трябва да се карате, да завиждате, да сте алчни, да клюкарствате, да си отмъщавате и да тъгувате. Не бива да се отказва помощ нито на човек, нито на животно.
Според народното поверие, пиенето на алкохол е забранено днес - според поверието, на този ден той се „излива“ от зли духове, така че може да доведе до лош късмет. Сън, сънуван в нощта на 19 юли, се счита за пророчески и предвещава късмет.
18 юли: Какъв църковен празник е, традиции, обичаи и забрани