Президентът на САЩ Доналд Тръмп повтори заплахата си да наложи 10% мито върху вноса от членове на групата БРИКС от развиващи се страни. Той заяви, че групата ще приключи много бързо, ако някога се сформира по смислен начин. "Никога няма да позволим на никого да си играе игрички с нас.", закани се той, без да споменава държавите в групата.
Тръмп също така заяви, че е ангажиран със запазването на глобалния статут на долара като резервна валута и обеща никога да не позволи създаването на дигитална валута на централната банка в Америка. Тръмп обяви новите мита на 6 юли, заявявайки, че те ще се прилагат за всички страни, които се придържат към това, което той нарече "антиамериканска политика" на групата БРИКС.
Още: Неочаквана посока за цената на петрола заради митата
Кои държави са в групата на БРИКС?
Още: FT: Ето какъв е минималният праг на митата, които Тръмп иска от ЕС
С форуми като групите Г-7 и Г-20 на големи икономики, спънати от разделения и разрушителния подход "Америка на първо място" на президента на САЩ, групата БРИКС се представя като убежище за многостранна дипломация. След отправянето на заплахата, Тръмп многократно е твърдял без доказателства, че групата е създадена, за да навреди на Съединените щати и ролята на долара като световна резервна валута.
Лидерите на БРИКС отхвърлиха твърдението, че групата е антиамериканска.
През февруари Бразилия отхвърли плановете си да настоява за обща валута по време на председателството си тази година, но групата напредва в работата по трансгранична платежна система, известна като BRICS Pay, която би улеснила търговията и финансовите транзакции в местни валути.
Още: Тръмп разширява търговската война - удря с мито и Индонезия
Групата БРИКС се разшири миналата година отвъд Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, за да включи членове като Иран и Индонезия. Лидерите на срещата на върха на групата в Бразилия изразиха косвени критики към военната и търговската политика на САЩ. Тръмп също така се прицели конкретно в Бразилия, обявявайки 50% мито върху вноса ѝ, считано от август, и започвайки отделно разследване на това, което Вашингтон нарече "нелоялни" търговски практики на Бразилия.
Още: "Неприемливо изнудване": Бразилският президент осъди митата на Тръмп