Две софтуерни компании се обединиха в ново дружество и успяха да преборят монопола над пътните такси след 5 месеца процес, въпреки обявения от пътната агенция отворен за всяка фирма регистрационен режим.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
С отпадането на хартиените винетки отпадна и сложният и противоречив процес по избор на разпространител чрез обществена поръчка. От началото на 2019 г. пазарът за разпространители на винетки и тол такси е на регистрационен режим по европейски изисквания и е достъпен за всеки, който има сайт, приложение или пункт за продажба. За разлика от обществените поръчки, тук фирмите трябва да извадят сами пари и да инвестират в софтуерна инфраструктура. Целта на Европа е да създаде свободен пазар, на който ще печели този, който успее да създаде по-добри продукти за разпространение.
Кой беше допуснат на “отворения” пазар?
До вчера на пазара на винетки и тол такси съществуваше монопол на фирмата “Интелигентни Трафик Системи” ЕАД, за която се твърдеше, че е започнала да продава винетки още преди да бъдат пуснати публично условията за регистрация на други фирми. 5 месеца след плахия старт на системата за електронната винетка и множеството гафове, стана ясно, че АПИ е решила да отвори пазара, по насоки на Европейската комисия и е сключила втори договор с Телетол АД.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Кой е новият доставчик?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Собственици на новия доставчик Телетол са софтуерните компании Нованор ООД със 70% и Инфосистемс Интернешънъл ЕАД с 30%, а общият брой на служителите е 56. Нованор е основана от току що завърналите се в България студенти през 2013г. Мартин Димитров, завършил Southampton Solent University и Лиляна Деянова, завършила Лондонско училище по Икономика - LSE. Компанията работи основно за американския пазар, като в България добиват популярност с разработеното от тях безплатно мобилно приложение за сигнали - Civi. Краят на миналата година приложението е удостоено с най-голямата награда в IT сферата в България - “Джон Атанасов” - за цялостен социален принос към държавата. Мобилното приложение е свалено от малко над 180 хил. българи , които го използват ежедневно, за да изпращат сигнали за проблеми от градската среда към всички 250 общини. Инфосистемс Интернешънъл ЕАД е акционерно дружество, собственост на Информикс Груп АД. Компанията има дългогодишен опит на софтуерния пазар като работи както в частния, така и в обществения сектор. В последната година компанията е работила с едни от най-големите европейски тол доставчици и разработчици на бордови устройства за камионите - италианската компания - “Телтоника”. Компанията е работила още по системата за синята зона на София, както и по управлението на автопаркове на някой от най-големите фирми в България.
Как ще се извършва продажбата?
Предстявляващият Телетол и обявен от Forbes за един от най-успешните млади хора под 30 - Мартин Димитров заяви, че компанията ще работи основно за дигиталния пазар, като ще отвори системата за всеки, който иска да продава винетки от негов сайт или приложение.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
“Смятаме, че монополът на този пазар е пагубен, както за българската държава, така и за потребителите. Освен това, за разлика от привържениците и “пазителите” на статуквото в разпространение на електронни винетки и тол такси, ние вярваме, че успешен продукт не се създава с монополна алчност, а с добър продукт и доволни потребители. Ние, като софтуерни хора, много вярваме в “краудсорсинг” модела. Затова и първото, което ще направим е да дадем достъп до всеки човек, който има сайт, приложение или физически обект и който би искал да продава винетки. Така част от парите, които се плащат за винетки ще се преразпределят към малкия бизнес, а не към корпоративни интереси"
Спекулации
И двете компании, собственици на Телетол са с изцяло българска собственост, въпреки появилите се спекулации за кипърска собственост в някой медии вчера. Веднага след направена проверка в Търговския регистър, медиите моментално редактираха новините си от преписаната грешка, която коства на Телетол първоначалната им репутация.