Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ОИСР с изненадваща прогноза за българската икономика

02 май 2024, 16:28 часа • 11831 прочитания

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР излезе с изненадващо добра прогноза за българската икономика. "Клубът на богатите" предвижда ускоряване на  растежа на БВП на България от 1,8% през 2023 г. до 2,5% през 2024г. и  2,9% през 2025 г. Като двигател на това се посочва, че държавните инвестиции се увеличават, заедно със средствата от ЕС.

Според ОИСР, повишаването на частното потребление в нашата страна ще се забави, но ще остане силно, подкрепено от високия растеж на заплатите и кредитите, както и от ниската безработица. Очаква се подобряването на външните условия и облекчаването на ограниченията върху производството да повишат обемите на търговията.

Организацията очаква инфлацията в България да се забави рязко от 9,5% през 2023 г. до 3,0% през настоящата година благодарение на спада на световните цени на храните и енергията, заедно с обявените мерки от правителството за покриване на разходите за университетско обучение и за лекарства за сърдечно-съдови заболявания. Въпреки че общата инфлация се забавя, високият ръст на заплатите е пречка за по-бързото намаляване на инфлацията, отбелязва ОИСР.

Още: МВФ понижи сериозно прогнозата за българската икономика

Повишеният натиск върху заплатите, съчетан с постоянен недостиг на работна ръка, ще направи по-трудно привеждането на инфлацията в съответствие с тази в другите страни от еврозоната, като общата инфлация се очаква да бъде 2,8% през 2025 г., отбелязва ОИСР.

Рисковете

Организацията също така отбелязва, че продължаващата политическа несигурност излага на риск планираните реформи и инвестиции в страната. Трудности и забавяния при реализирането на реформите, необходими за предоставяне на средствата от ЕС рискуват намаляване на размера на европейското финансиране и допълнителните инвестиции, предупреждава ОИСР.

Лихвените проценти в България следват тези в еврозоната в съответствие с валутния борд и планираното приемане на еврото, но трансмисионният им механизъм към българската икономика е бавен и непълен, което допринася за кредитния бум при домакинствата. С оглед на това ОИСР препоръчва да бъдат приложени допълнителни макропруденциални мерки, за да се забави темпът на нарастване на кредитите.

Още: БНБ обяви прогнозата си за българската икономика

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес