Спасители от организацията "Лекари без граници" помогнаха на стотици бедстващи мигранти в международни води край Малта, съобщи Евронюс.
Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
"След повече от 11 часа операция спасяването вече е приключило и общо 440 души, включително 8 жени и 30 деца, вече са на сигурно място на борда на "Geo Barents" и за тях се грижи нашият екип", заяви говорител на организацията „MSF Sea“ в Twitter.
Спасителният кораб е получил сигнал за бедствие и е променил курса си, за да окаже помощ.
"За съжаление метеорологичните условия не позволиха на екипа ни да се справи веднага със спасителната акция, което можеше да изложи на риск живота на бедстващите и екипажа".
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
"Тази сутрин, в 4 часа сутринта, след повече от 10 часа плаване в бурно море, най-накрая достигнахме до бедстващата лодка", се допълва в изявлението.
440 people rescued!!
Thanks to the crew of @MSF_Sea, all people are safe! EU authorities failed to intervene, leaving it to the #GeoBarents to carry out a 11-hour-long rescue operation in the Maltese SAR zone. Incredible work, thanks #civilfleet! 🧡https://t.co/ZpiCu69Y64Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
— Alarm Phone (@alarm_phone) April 5, 2023
Ново италианско законодателство за спасяването на мигранти
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
През февруари италианските власти задържаха хуманитарния кораб на MSF по обвинение в нарушаване на новите правила за мисиите за спасяване на мигранти.
Джорджа Мелони, лидер на крайнодясната партия Fratelli d'Italia, пое управлението на коалиционното правителство през октомври, след като обеща да намали броя на мигрантите, пристигащи в Италия.
Новият закон принуждава хуманитарните кораби да извършват най-много по една спасителна операция наведнъж, което според критиците увеличава риска от смърт в централната част на Средиземно море, която се смята за най-опасното място за преминаване на мигранти в света.
Разположението на Италия я прави основна дестинация за търсещите убежище, които преминават от Северна Африка към Европа. Рим отдавна се оплаква от броя на пристигащите на негова територия.
По данни на Министерството на вътрешните работи от началото на годината в Италия са пристигнали повече от 14 000 мигранти, в сравнение с малко над 5300 за същия период през миналата година и 4300 за 2021 г.
Въпреки това неправителствените организации превозват само малък процент от мигрантите, желаещи да достигнат Европа, като повечето от тях биват спасени от бреговата охрана или от кораби на военноморските сили.
Правителството все още обвинява неправителствените организации, че стимулират пристигането на мигранти и насърчават трафикантите.