Швейцарците днес ще решават в национален референдум дали да се позволи на правителството да закупи за нуждите на военновъздушните сили шведските многоцелеви изтребители Gripen-E, както и дали да се определи минимална работна заплата от 22 франка ($ 25) на час, предаде БГНЕС.
Още: Путин: Винаги имам желание да ударя някого (ВИДЕО)
Още: BBC: Българските, шпионирали в полза на Русия, били на събитие в британския парламент
Според плановете на Министерството на отбраната, 22 изтребители на шведската компания Saab на стойност от 3,1 млрд. франка ($ 3,5 млрд.) трябва да заменят остарелите американски F -5 Tiger, закупени преди 36 години. През 2016 г. тези 54 самолета ще излязат от строя. Към оставащите 32 F/A-18 Hornet, през 2017 г. трябва да се присъединят и "грипените" , които сега са в процес на разработка.
Двете камари на Федералното събрание (парламента) подкрепят придобиването на изтребителите, тъй като, според Берн, сигурността на Швейцария изисква ефективни ВВС. Изтъква се, че шведските самолети са по-евтини от "Мираж" и "Юрофайтер" и че по-добро съотношение цена - качество не може да бъде намерено.
Против е широката коалиция на левицата , "зелените" партии и присъединилото се към тях антивоенно движение "Група за Швейцария без армия", която оспорва плановете на правителството и инициира референдум по въпроса. Основните аргументи на противниците са, че това е загуба на обществени средства.
Още: Гръцките данъчни погват сделките с имоти
Още: Блян за крепостничество: Путин пак превърна украинците в руснаци (ОБЗОР - ВИДЕО)
Друг заслужаващ внимание въпрос, поставен на днешния референдум, е дали да се въведе минимална работна заплата. С тази инициатива излезе "Швейцарското синдикално обединение" (USS), което предложи законодателство, гарантиращо един работен час да не е по-малко от 22 франка ($ 25). Това означава месечна заплата от 4000 франка ($ 4500). Това би било световен рекорд. За сравнение, наскоро Германия – най-голямата икономика в Европа, постигна съгласие за минимално почасово заплащане от 8,5 евро, а президентът на САЩ Барак Обама се надява на 11,1 долара.
Според проучвания на общественото мнение, 64% от швейцарците са срещу въвеждането на минимална работна заплата. Поддръжниците на тази идея са 30 на сто от анкетираните.
Още: "Следващото средство е войната": Асен Агов за новите мерки срещу Путин
Още: Арабски поглед: Ще приключи ли все някога войната в Украйна?
Друг въпрос, по които ще се произнесат швейцарците днес, е дали да се забрани на лица, осъдени за сексуални престъпления срещу непълнолетни, да работят в детски учреждения.