Телеграм и ФСБ - кой и как всъщност чете съобщенията и тайните ви

15 юни 2025, 18:00 часа • 3124 | прочитания

Павел Дуров е един от най-известните IT-предприемачи в света. Неговото най-важно изобретение е социалната мрежа Telegram/Телеграм, което има над милиард активни потребители. Социалната мрежа е популярна не само в Русия, където се ползва от 70% от населението, но и в Украйна, Индия, Иран, САЩ и много други страни. Но Telegram не е само средство за комуникация, то е и платформа за руските независими медии и пропагандата, както и инструмент, с помощта на който руските специални служби вербуват агенти за извършването на диверсии зад граница; криминален пазар, където престъпниците търгуват с наркотици, оръжие и детско порно. 

Майката на трите деца на Дуров: Telegram е съвместно придобито имущество

Митът Дуров

Една от главните причини, поради която стотици милиони хора по света споделят тайните си в Телеграм, е образът на Дуров като непоколебим борец за свобода и отстояващ правото на конфиденциалност на потребителите. И именно затова – преследван от руските власти и тези на други страни. Журналистите от "Важные истории" (Важни истории) са провели собствено разследване и изясняват, че митът за Дуров в малка степен отговаря на истината и кои данни на потребителите са достъпни за ФСБ, кой отговаря за инфраструктурата на приложението и защо тези хора остават в сянка. 

Още: The New York Times: ФСБ се плаши все повече от Китай и е с доста вързани ръце

Павел Дуров. Снимка: Getty images

Митът за изгнанието

"Идеята за Telegram се появява през 2013 г. в Русия – въоръжени полицаи се опитаха да нахлуят в дома ми, защото отказах да премахна опозиционните групи от "ВКонтакте" (популярно приложение за комуникация в Русия, еквивалент на Facebook) и тогава разбрах, че няма безопасен начин да се свържа с брат ми". Така описва създаването на Телеграм Дуров. Година по-късно той напуска Русия и дълго избира нов дом за себе си и Telegram. В Европа го дразни прекалената бюрократщина, в САЩ – вниманието на ФБР. В крайна сметка решава да се установи в Дубай, но когато през 2021 г. журналисти от Der Spiegel идват в офиса му – помещението се оказва празно, а от рецепцията казват, че то е пусто от 3 години. През миналата година изданието установява, че многобройните твърдения на Дуров за това, че не посещава Русия, не съответстват на действителността. Оказва се, че той е идвал в родната си страна над 50 пъти от момента на заминаването си през 2014 година. Това се случвало най-вече, когато имал сериозни финансови проблеми. Дуров е бил длъжник с почти 2 000 000 000 долара към инвеститори, сред които има и руски олигарси, а така също и агентът на ГРУ Ян Марсалек (познат много добре с осъдените във Великобритания български шпиони: Христо Грозев през шпионски очила: Архивът по делото срещу осъдените българи в Лондон (ВИДЕО, СНИМКИ). През юни 2020-та година Роскомнадзор неочаквано свали всички претенции към приложението и обяви, че няма да го блокира. В деня на обявяването на това решение Дуров се е намирал в Санкт Петербург.

Още: Чатботът Grok влиза в Telegram - ето колко плаща Мъск на Павел Дуров (ВИДЕО)

Митът за безопасността

Дуров обича да критикува своята конкуренция: WhatsApp не бил конфиденциален, Signal ще бъде блокиран от правителството на САЩ.... Тези негови твърдения бяха опровергани във времето. За разлика от тях, приложението на Дуров не използва по подразбиране криптиране от край до край (E2EE, това е сигурен метод за защита на цифровите комуникации, при който само изпращачът и получателят могат да видят съдържанието на съобщенията). Принципът е, че съобщението на изпращача може да бъде разшифровано само на устройството на получателя на който се пази секретния ключ. Но Telegram е устроен по друг начин. Криптирането от край до край се използва само в тайни чатове, които трябва да се активират отделно. Според бившия колега на Дуров Антон Розенберг, 98% от потребителите в Telegram си пишат в обикновени чатове. Всички съобщения от тях се декриптират и се съхраняват на сървърите на Telegram. Това означава, че този, който контролира сървъра, може да получи достъп до кореспонденцията.

 Снимка: iStock

Още: Бил отровен: Виетнам забранява Telegram

"За съжаление, повечето потребители вярват, че Telegram е абсолютно безопасен, а аз бих искал или екипът да го направи наистина такъв, или да съобщи честно за това, за да знаят потребителите как е устроен", каза Розенберг. Експертите в областта на цифровата сигурност отдавна предупреждаваха, че Telegram не е защитен с криптиране от край до край. Приложението на Дуров обаче има още едно съществено отличие от другите месинджъри.

"Протоколът на Telegram работи по такъв начин, че когато приложението на телефона или компютъра ви създава криптирано съобщение, в началото му се добавя некриптиран идентификатор на устройството, наречен auth_key_id. Това важи за всички чатове, не само за облачните, но и за тайните", обяснява експертът в областта на цифровата сигурност с 20-годишен стаж Михал "Рышек" Возняк. Според Возняк, този идентификатор се използва, за да се определи устройството от страна на сървъра на Telegram и да се подбере ключ за дешифриране на съобщенията. Въпреки това, месинджърът на Дуров по някаква причина изпраща този идентификатор некриптиран, под формата на обикновен текст. "Други месинджъри отдавна използват TLS (технология, която криптира данните при предаване през интернет. — бел. ред.) или други подобни инструменти за защита на връзката между устройството и сървъра. И няма причина Telegram да не може да прави същото", счита Возняк.

На практика това означава, че този, през когото преминава трафикът на Telegram, може да проследява идентификаторите на устройствата и в съчетание с други данни, например IP адреси (уникален номер, благодарение на който устройствата се откриват едно друго в интернет), както и времето на изпращане на съобщенията, да определя местоположението на човека и да получава друга ценна информация: например, кои устройства обменят данни, което в крайна сметка позволява да се изгради мрежа от връзки между потребителите на Telegram.

 Снимка: iStock

Още: Опит за убийство на създателя на популярен в Русия телеграм канал: Потвърждение от Латвия

"Знаем, че в Русия има СОРМ (система, с помощта на която руските специални служби следят телефонните разговори и интернет активността на потребителите. — бел. ред.). Всеки интернет доставчик трябва да я инсталира в своята инфраструктура. По този начин руските специални служби имат достъп до трафика, който минава през доставчика. Те могат да следят трафика, да го запазват и след това да го анализират", обяснява Возняк.

Това се отнася не само за Русия, но и за окупираните територии на Украйна. Протоколът на месинджъра позволява на руските специални служби да откриват идентификаторите на устройствата навсякъде, където силите на реда имат достъп до интернет инфраструктурата.

Въпреки това, както успява да разбере изданието "Важные истории", поверителността на стотици милиони потребители на Telegram от други страни също може да бъде застрашена. Това се дължи на факта, че Павел Дуров е предал изграждането на цялата инфраструктура на месинджъра на една компания, която де факто се намира в Русия.

Още: Путин свали полезен руски канал в Telegram - "дестабилизирал" Русия

Кой обслужва сървърите

За да разберат кой администрира сървърите на Telegram и кой може да има достъп до трафика му, от "Важые истории" провеждат експеримент, като молят потребители, намиращи се в Русия, да изпратят съобщение един на друг и към кореспондент на изданието в Европа. Експериментът е повторен три пъти и във всичките случаи идентификаторите на устройствата се предават по мрежата в нешифрован вид. Освен това са били установени и IP адресите на сървърите, на които съобщенията са попаднали. Всички те, принадлежат на малко известна компания от карибските острови Антигуа и Барбуда — Global NetworkManagement (GNM). Същата компания е предала на Телеграм над 10 000 IP-адреса. Собственик на компанията е Владимир Веденеев, половината от сътрудниците се намират в Русия, където в компанията има офис в Санкт Петербург. По думите на Веденеев само той има оторизиран достъп до сървърите на Telegram в център в Маями. На неговата компания принадлежи и маршрутизаторът в сървърното - ключов компонент на мрежовото оборудване, през който преминава трафикът. Веденеев не е само собственик на компанията, обслужваща почти цялата инфраструктура на Телеграм, но и заема един от ключовите постове в йерархията на приложението - този на финансов директор, който обаче остава в сянка. 

Снимка: iStock

"Ако компанията контролира маршрутизаторите, които разпределят трафика, минаващ през сървърите на Telegram, това означава, че тя или този, на когото предостави такова ниво на достъп, може да вижда идентификаторите на потребителите и да определи свързаните с устройството потоци от данни", обяснява още Возняк. 

Още: Пламна вратата на генщаба на руските служби ФСБ (ВИДЕО)

Тайни канали на връзката 

До 2020 г. IP адресите на Telegram, които днес се контролират от GNM, принадлежат на компанията "Глобалнет" в Санкт Петербург. Това е магистрален оператор на комуникации, който притежава оптични мрежи с дължина над 18 000 км в цяла Русия. Въпреки смяната на собственика, стотици от тези IP адреси на месинджъра все още се определят в Русия. Доскоро бенефициент на "Глобалнет" е същият Владимир Веденеев, но през 2024 г. той прехвърля компанията на свои роднини: те контролират 96% от нея. Останалите 4% принадлежат на Роман Венедиктов.

Венедиктов е завършил Военно-космическата академия "Можайски". Това е елитна "фабрика" за инженери за руската военна промишленост, разузнаването и космонавтиката. В продължение на почти 10 години Венедиктов е служил в Главния център за изпитване и управление на космически средства на Министерството на отбраната на Руската федерация във военния град Щелково-7.

Венедиктов е могъл да се запознае със семейство Дурови преди около 10 години. Той е бил съсобственик на компанията "Пиринг" от Санкт Петербург, която е притежавала мрежата за обмен на трафик DATAIX. През нея е минавал целият трафик на "ВКонтакте". През 2012 г. партньор на Венедиктов стана майката на Дуров, Албина, а през 2013 г. към тях се присъедини и братът на Павел, главен инженер на "ВКонтакте" - Михаил Петров.

Още: Мъск, Дуров и Зукърбърг в спор за свободата на словото, шефът на TED ги постави на място

Снимка: iStock

През 2018 г. "Глобалнет" и DATAIX се обединяват и днес това е една от най-големите мрежи за обмен на трафик в света: към нейната инфраструктура са свързани много интернет доставчици в Европа. Според Веденеев, към 2019 г. обединената мрежа "Глобалнет" и DATAIX обслужва 90% от телекомуникационния пазар на Украйна и 100% от този на Беларус.

Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България

Защо са необходими точки за обмяна и какво е пиринг

През 2020 г. "Глобалнет" твърди на своя уебсайт, че е единственият оператор, предоставящ директен достъп до Телеграм на територията на Русия и ОНД. През пролетта на 2022 г., скоро след началото на пълномащабната инвазия в Украйна, той първи сред руските пирингови платформи въведе, по изискване на Роскомнадзор, система за контрол на трафика на потребителите с помощта на технологията Deep Packet Inspection (DPI преглежда интернет трафика и блокира достъпа до забранени сайтове).

Почти едновременно с това, откакто "Глобалнет" инсталира оборудване за анализ на трафика, заместник-председателят на комитета на Държавната дума по информационна политика Олег Матвейчев директно заяви, че Telegram и ФСБ са се договорили: "Дуров постигна компромис с ФСБ. Заявките в рамките на оперативни мероприятия се предават там, в случай, че терористи или някой друг се намира под наблюдение. Telegram инсталира оборудване, за да има възможност да наблюдава всички опасни субекти".

Снимка: iStock

Още: В Европа започна блокиране на руски пропагандни канали

"Глобалнет" предоставя комуникационни услуги на няколко руски държавни предприятия, включително и такива, които работят в отбранителния сектор: Курчатовския институт, който е в списъка на западните санкции, и Главния научноизследователски изчислителен център на Администрацията на президента на Русия (ГлавНИВЦ). Официално ГлавНИВЦ се занимава с техническото осигуряване на срещи на върха, директни линии и срещи с участието на Владимир Путин, а неофициално е затворен аналитичен център, работещ в интерес на ФСБ, ФСО (Федерална служба за охрана), МВР и военното министерство на Русия.

ГлавНИВЦ се занимава с масово следене на руснаците в интернет и с помощта на ботове промотира кремълската пропаганда в социалните мрежи. Центърът отговаря и за разработването на общоруска система за видеонаблюдение с разпознаване на лица. С нейна помощ силовите структури организират нападения, както срещу политически активисти, така и срещу онези, които се опитват да избегнат наборната служба в армията.

"Глобалнет" не е единствената компания на Веденеев в Русия. Доскоро той е бенефициент на "Електронтелеком" от Санкт Петербург (през 2024 г. Веденеев прехвърля компанията на свои роднини). Съдейки по данните на европейския интернет регистратор RIPE, "Електронтелеком" също има отношение и към инфраструктурата на Telegram: компанията е предоставила на месинджъра за ползване над 5000 IP адреса.

Още: Павел Дуров предлага да плати инвитро процедура на всяка жена, която иска бебе от него

Снимка: iStock

По данни от вътрешна финансова документация на "Електронтелеком" за 2024 г. един от най-важните държавни клиенти на компанията е ФСБ. "Електронтелеком" предоставя на ФСБ услуги по монтаж и техническо обслужване и по-точно "комплекс за предаване на специална информация от стационарни обекти на УФСБ (Управлението на Федералната служба по сигурност) на Русия в град Санкт Петербург и Ленинградска област, използван за провеждане на оперативно-разследващи мероприятия с цел изпълнение на държавна отбранителна поръчка".

Още: Бившата жена на Павел Дуров с нови обвинения срещу него

Това означава, че за сървърната инфраструктура на Telegram отговарят тези, които в същото време обслужват секретните комплекси на ФСБ, използвани за следене на граждани.  

"Това ме шокира, но не ме учудва", признава експертът в областта на цифровата сигурност Михал Возняк. "Ако някой има достъп до трафика на Telegram и сътрудничи на руските специални служби, това означава, че идентификаторът на устройството става наистина голям проблем — инструмент за глобално следене на потребителите на месинджъра, независимо от това къде се намират и към какъв сървър се свързват", коментира още той.

Възможните жертви

През последните години се натрупаха много доказателства, че руските специални служби получават данни за потребителите на Telegram без физически достъп до техните устройства и без хакерски атаки. През 2023 г. изданието The Wired публикува историите на няколко руски активисти, подложени на преследване за участие в антивоенни протести и обсъждане на акции на съпротива. По техните думи, съобщенията в "тайните" чатове на Телеграм се оказвали прочетени, въпреки че получателите им не ги отваряли. В един от случаите полицай цитирал на задържаната нейни съобщения, изпратени на съратници в Telegram малко преди претърсването. 

Още: В Беларус признаха за еткстремистки промосковски Telegram канал

Снимка: iStock

Правозащитният проект "Първи отдел", който оказва помощ на обвинените в държавна измяна, съобщи, че ФСБ е получила достъп до съобщенията, които руснаците са изпращали на ботове на украински Telegram канали, сред които "Крымский ветер", "Військовий Віщун" и други. Според документите, предадени на "Важные истории" от адвокатите на проекта, специалните служби са започнали да проследяват кореспонденцията на потребителите с администраторите на украинските канали поне година преди да бъде образувано наказателното дело. Това практически изключва възможността достъпът да е бил получен чрез устройствата на самите обвиняеми. А фактът, че потребителите са живели в различни региони на Русия, сочи към вероятен мониторинг на телеграм-ботове и канали от самите силовици – с фиксиране на всички обръщения от руски граждани. Преди публикуването на разследването от изданието са изпратили запитвания до Владимир Веденеев и Павел Дуров. Веденеев отказва да коментира, а Дуров игнорира запитването.

Още: Telegram пусна 3D игра за живота на основателя си Дуров

Митът за свободата

"Целият ми живот е стремеж към свобода, а мисията ми е да дам на другите хора шанс – доколкото е възможно – също да намерят свободата. Чрез платформите, които създадох, се надявах, че те ще могат да изразят тази свобода. В това виждам мисията на Telegram и отчасти същата беше мисията на предишната ми компания – "ВКонтакте", – казва Павел Дуров в интервю за Тъкър Карлсън през 2024 г.

13 години по-рано Москва и Санкт Петербург бяха обхванати от масови протести срещу фалшификациите на изборите за Държавната дума. Тези протести събраха стотици хиляди хора и сериозно уплашиха властите. 

Павел Дуров. Снимка: Getty Images

Още: След освобождаването си от ареста Павел Дуров се е настанил в първокласен парижки хотел

През декември 2011 г. Дуров публикува писмо от управлението на ФСБ в Санкт Петербург с искане да бъдат премахнати редица опозиционни общности във "ВКонтакте". Социалната мрежа тогава не затвори групите изцяло, но блокира акаунтите на най-активните им потребители. Дуров обясни решението си по следния начин.

"Разговорите за гласувания, избори, митинги и гражданска позиция считаме за форма на масово забавление, наред с обсъждането на футболни мачове и играта "Щастливият фермер". През тези декемврийски дни, докато младежта и ОМОН с ентусиазъм играеха на революционери и реакционери, ние се занимавахме с нашия прозаичен занаят, фиксирайки запитванията на аудиторията. Тези, които се втурнаха да ни благодарят за съдействието към политическите протестиращи, пропуснаха едно просто обстоятелство. Ако по същото време бяхме започнали да губим в конкурентната борба поради липсата на някаква услуга за виртуални масови репресии, щяхме да се наложи да въведем и такава. И бъдете сигурни – нашите репресии щяха да бъдат най-масовите и най-кървавите на пазара."

В това обръщение към редакцията на Lenta.ru Павел Дуров с удивителна откровеност, по същество, преразказа своето писмо до заместник-ръководителя на администрацията на президента Владислав Сурков, изпратено по същото време, в разгара на протестите. Сурков е сивият кардинал на Владимир Путин - Още: Не искахме Минските споразумения да работят: Сивият кардинал на Путин го призна 

"Както знаете, от няколко години сътрудничим на ФСБ и отдел "К" на МВР, като оперативно предоставяме информация за хиляди потребители на нашата мрежа под формата на IP адреси, номера на мобилни телефони и друга информация, необходима за тяхната идентификация. Блокирането на опозиционните общности във "ВКонтакте" ще подкопае доверието към нашата мрежа сред страстната младеж, което в дългосрочен план може да сведе на нула нашите технологични и идеологически усилия за сдържане на натиска на чуждестранните социални мрежи върху отечествения пазар (а също така ще лиши ФСБ и отдел "К" МВД достъп до личните данни на страстната младеж. бел. ред.)".

Това писмо е публикувано през 2013 г. от "Новая газета". Журналистите го откриват в архива с писма на прессекретаря на "ВКонтакте" Владислав Циплухин. В кореспонденцията си Циплухин докладва на Сурков как "ВКонтакте" блокира радикално настроени потребители и създава фалшиви групи, за да раздели и сблъска протестиращите един с друг. В същия архив се намира и писмото на Дуров до Сурков.

Още: Дискретното богатство на милиардера Дуров, който не си плаща заплата

В коментар за "Новая газета" Циплухин първо заявява, че не е писал писма до администрацията на президента, но след като вестникът публикува скрийншотове от кореспонденцията, признава за сътрудничеството си с Кремъл.

Журналистът Николай Кононов, който е запознат с Дуров, пише в биографичната си книга за предприемача, че в деня, когато Павел изпратил писмото до Сурков и колонката до редакцията на Lenta. ru, той, "скривайки се от служебните автомобили, които дежуреха пред дома на Зингер (където се намира офисът на "ВКонтакте" — бел. ред.), се качи в щаба и написа: "Човек не може да стане наистина свободен, докато съществува в безизходната парадигма "роб — господар". В тази система всеки господар е роб на някого, а всеки роб е господар на някого“.

Още: Украйна забрани на държавните служители и военните да използват Telegram

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес