Зеленчукът в дървени сандъчета /или щайги/ е начин за постоянен достъп до пресни билки, салати и домати. Можете успешно да създадете такава зеленина на балкон или тераса. Как да направите зеленчукова градина в кутии и какви растения да засадите в нея?
Още: Отглеждане на билки от кухненски отпадъци
Още: Защо хитрите градинари поливат орхидеята с прясно мляко
Много жители на жилищния блок мечтаят да отглеждат собствени зеленчуци. Особено сега, когато идеята за екологичен начин на живот се развива много динамично. Не всеки обаче има градински парцел, в който би могъл да се изяви като градинар.
Ако сте един от тези хора, знайте, че мечтите ви не трябва да се ограничават от липсата на зеленина в задния двор. Решението в такава ситуация е зеленчукова градина в кутии.
Билките, марулите и тиквичките са идеални за отглеждане в сандъчета. В зависимост от размера на дървената саксия можете да засадите и:
Още: Всичко, което трябва да знаете за градинския компост
Още: Най - добрата домашна тор за майската градина
- морков,
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате целина в градината си
Още: Двойна реколта от домати и краставици: Подхранвайте с домашен тор с мая
- репичка,
- домати,
- Чесън,
Още: Домашен инсектицид, който прогонва листните въшки до минути
Още: Доматите ще са големи и сочни като дини, ако ги засадите на тази дълбочина
- цвекло,
- магданоз,
- спанак,
- червен пипер.
Какво друго трябва да знаете за такава градина?
Зеленчуците на балкона са засадени по-гъсто, отколкото в традиционната градинска леха, което се изразява в относително по-обилна реколта. Нещо повече, успешно ще отглеждате различни видове растения в една кутия. Също така има голям шанс да приберете първите си реколти много по-бързо от цветната леха.
Зеленчукова градина в дървени сандъчета - Практически съвети
Домашната градина не е трудна за отглеждане. Когато го създавате, трябва да помните за достъпа до вода и слънце - това са фактори, необходими за растежа на растенията.
Какво друго е важно, когато засаждате зеленчуци на балкона?
Можете да закупите дървен сандък в магазин за домашни любимци или да го създадете сами. Вътрешността му трябва да бъде облицована с фолио, което ще предпази материала от контакт с вода. Нагласете размера на кутията спрямо зеленчуците, които искате да засадите в нея.
За да не изгният корените на растенията, не забравяйте за основата (например от експандирана глина). Този слой трябва да се появи в долната част на щайгата.
Добре е поцвата да е съобразена с нуждите на растенията. Когато засаждате зеленчуците си в сандъци, имате възможност идеално да адаптирате почвата към техните специфични „изисквания“. Можете да използвате различен субстрат във всяка от саксиите.
Ако отглеждате зеленчуци в щайги, не забравяйте да ги поливате редовно. Растенията в градината на балкона имат по-малък достъп до дъждовна вода от тези, които растат в лехите. Освен това поцвата в кутиите изсъхва по-бързо, така че е необходимо системно напояване, за да се предотврати изсушаването на зеленчуците.
Не забравяйте също редовно да подхранвате растенията (например с естествен тор). Водата бързо отмива ценните минерали. Трябва да ги попълвате редовно, за да се насладите на реколтата. Ако имате наистина малък балкон, зеленчуковата градина в сандъчета ще играе както практична, така и естетическа роля (ще замени цветята в саксии).
Поради тази причина си струва да се погрижите за външния вид на зеленото растение, докато засаждате растенията – например да ги посеете, така че да растат в равни редове.