Много градинари предпочитат да използват дървесна пепел за торене на картофи. Тя е както ценен тор, така и ефективно средство за защита срещу вредители, включително телени червеи. Но тази съставка трябва да се използва с повишено внимание.
Може ли да се торят картофите с пепел?
Зависи от киселинността на почвата. Пепелта я алкализира и картофите растат добре в слабо кисела почва.
Ако почвата в градината ви е кисела, можете да добавите пепел; ако е неутрална или леко кисела, по-добре е да използвате други торове. Трябва също така да вземете предвид, че поради излишната пепел картофите могат да развият струпясване.
Колорадският бръмбар няма да доближи картофите, ако ги поръсите с това
Грижа и поливане
Трябва да започнете да се грижите за картофите веднага след появата на зелените върхове. Пълната грижа включва защита от замръзване, разкопаване, поливане, торене и хълмиране. Младите издънки трябва да бъдат малко покрити с пръст през май, за да се избегнат неприятните последици от по-ниските температури.
Разкопаването е процедура, която трябва да се извършва през цялото време на отглеждане на картофени клубени. Преди да се появят върховете, почвата трябва да се разкопае много внимателно, за да се избегне повреда на кълновете. След като се появят пълноценни издънки, почвата се разкопава след всяко поливане.
Картофите обикновено се засаждат в период на обилна влага. И първите издънки често се появяват не през сухия сезон. Ето защо градинарите често започват да поливат почвата по време на пъпкуването. Ако има липса на влага, тази процедура започва в периода на поникване. Това включва поливане на растенията вечер. Нанесете 2-3 литра вода на всеки храст.
През сезона картофените насаждения се торят 3-4 пъти. Необходимо е задължително прилагане на листни и коренови торове след поникване, преди и по време на цъфтежа, 3 седмици преди прибиране на реколтата.
Защитата от вредители е важна част от грижата за тази култура. През целия сезон е необходимо да се унищожават телени червеи, колорадски бръмбари и ларви на майски бръмбар. За да контролирате вредителите, можете да използвате специални химически съединения. Единственият проблем е, че насекомите бързо се адаптират към химикалите. Следователно средствата за борба с агресорите трябва да се променят всяка година.
Торене на картофите при цъфтеж - ето как се прави