COVID-19 е нов вирус и ние наистина няма как да знаем какво ще се случва с него. С грипния вирус сме от векове, имали сме много повече време да се адаптираме, докато с новия коронавирус не е така. Това обясни в ефира на БНТ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Причините за ръста на новозаразени през последните дни са комплексни, но най-важната е, че всички вече се завърнахме на работните си места, прекарваме голяма част от времето си в закрити помещения. През лятото и слънцето помага много със своите ултравиолетови лъчи, обясни вирусологът.
Коронавирусът показва по-голяма стабилност в сравнение с грипния вирус - два пъти по-ниско е нивото на мутиране. В момента няма вариант на вируса, мутация, за която да имаме данни, че е свързана с по-тежко протичане или по-висока смъртност, подчерта проф. Александрова. По думите ѝ, тежестта на клиничната картина зависи както от самия вирус така и от нас, хората - от нашата имунна система и генотип.
По въпроса дали трябва да има затягане на мерките, проф. Александрова препоръча те да се спазват, особено носенето на маски и спазването на физическа дистанция.
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Нека се сетим, че медицинските специалисти - лекари, зъболекари - от десетилетия работят с маски часове наред, така че това не е толкова опасно, аргументира се вирусологът относно това дали честото носене на маски крие рискове за здравето.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Исторически пробив за българската медицина: Оперираха рак на гърдата с робот
Още: Най-после ще има безплатни антибиотици за деца до 7 години
Темата продължава и в тези материали.