Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В "града на мъртвите" е открит загадъчен подземен лабиринт

24 февруари 2024, 07:50 часа • 56170 прочитания

В Мексико археолози от Националния институт по история и антропология (INAH) са провели радарно проучване на града на сапотеките Митла и са открили следи от тайнствен подземен лабиринт.

Резюме на изследването е публикувано на уебсайта на INAH. Археолозите са използвали няколко съвременни технологии, включително георадар (GPR), електротомография (ERT) и интерферометрия на околния сеизмичен шум (AIRSA). Целта им била търсенето на потенциални археологически обекти, намиращи се под църквата "Свети апостол Павел".

Тя е построена от испанците през 17. век върху руините на град Митла, смятан за „града на мъртвите“. Според вярванията на сапотеките под Митла имало вход към подземния свят на мъртвите. Разбира се, сега Митла е археологически паметник. Този град се намира в долината Оахака в едноименния щат Оахака в Южно Мексико.

Според местната легенда горната църква е построена на входа на подземен лабиринт, който е служил като своеобразен коридор - проход от царството на живите към царството на мъртвите. Подземният свят се нарича Миктлан на местния език науатъл, което означава „мястото на мъртвите“ или „подземния свят“. В рамките на изследването археолозите първо са изследвали четириъгълен площад. В предиспанския период на него е имало езически храм, а след колонизацията испанците са построили там църква.

ОЩЕ: Археолози изследват подземния свят на Митла - "Мястото на мъртвите"

Църквата "Сан Пабло" ("Свети Павел") в Митла. Gengiskanhg / CC BY-SA 3.0

Площадът е заобиколен от четири могили, във вътрешността на които са открити празнини. Под самата църква георадарът разкрил останките от предиспански храм. Но най-интересни били „следи от лабиринт“, открити от радара. Предварителната обработка на получените данни предполага, че в централната част на паметника има три помещения, свързани с коридори. Те датират от около 1200 г. сл.Хр.

"Като цяло, три геофизични метода за изследване на недрата на археологическата зона Митла предоставиха подходяща информация, която ни позволи да направим извод за съществуването на структури и особености от археологически интерес", казва съавторът на изследването Арготе Еспино.

"Освен това, неинвазивните методи за изследване допринесоха за определянето на подземната конфигурация на Митла, древната "Леобаа" или "Къщата на гробниците" на езика на сапотеките. Тук се е намирал свещен град, предназначен предимно за почитане на предците."

Археолозите не изключват в близко бъдеще да бъдат открити и други археологически елементи, например кухини, подове или стени на лабиринта. Съобщава се, че след обработката на всички данни ще бъде създаден 3D модел на подземния свят на сапотеките.

ОЩЕ: Археолози частично разшифроваха мистериозно послание на сапотеките

Впрочем тази цивилизация възниква в края на 6. век пр.н.е. Културата била съсредоточена в градовете Оахака, Сан Хосе Моготе и Митла. Столица е бил град Монте Албан. Известно е, че на върха на своето развитие цивилизацията на сапотеките е наброявала повече от 500 хиляди души. Този народ е изобретил сложни строителни методи, собствена писмена система, две календарни системи и сложно земеделие.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес