Не би трябвало да се повиши цената на тока. Протестите от преди около две години доведоха до 10 млрд. загуба на държавата и спрени еврофондове. Това каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Луковит, след откриването на пречиствателната станция в града, предаде "Фокус". Правителството на Борисов си тръгна след февруарските протести през 2013 г., които бяха провокирани от високите сметки за ток.
"В България има независим регулатор – КЕВР. Избран е от парламента, от 9 члена ГЕРБ има двама, които смятат, имат методика и дават цените", каза министър-председателят.
"Направихме много с промяната на Закона на енергетиката, направихме доста неща. Според мен с тези изходни данни не би трябвало да се повиши цената на тока в следствие на по-добрата работа и това, което като съкращение направихме”, заяви Бойко Борисов.
На въпрос дали това означава, че протестите на бизнеса, които се очакват утре са основателни, премиерът заяви: „Не мога да коментирам. Демокрация – всеки може да протестира колкото иска”.
"Протестите преди година и половина - две, доведоха до 10 млрд. загуба на държавата и спрени еврофондове. Сега в бизнеса отиват милиарди, вследствие на разплащането по европейските програми. Ръстът на икономиката мина 2%, събраните от контрабандистите са над 2,3 млрд. Ако някой може да се похвали с тези успехи за 25 години е добре дошъл”, уточни министър-председателят. „Виждате, че не е нито лесно, нито приятно да си премиер. Колко съвещания направихме с тях и те знаят, че не може да вържеш 4 неща, да ги събереш без да се направят компромиси и всеки да понесе цената”, посочи Борисов.
Днес председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов отрече върху него да е оказван натиск за решението каква да бъде новата цена на тока. Иванов подчерта, че спазва законите, а те не дават възможност за отлагане на новия регулаторен период с още един месец.
"Нови цени на електрическата енергия ще има от 31 юли. Затова има и нов ценови период", каза Иванов.
"Увеличението на тока за индустрията ще намали конкурентоспособността", коментира по-рано днес зам.-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев. Той заяви, че има риск поскъпването на електроенергията да принуди много предприятия или да преминат в сивия сектор, или да прекратят дейността си. Колев подчерта, че бизнесът настоява цената на тока да бъде замразена до пълната либерализация на енергийния пазар от първи януари следващата година.