България вече официално е 21-вият член на еврозоната, но не всички български евродепутати гласуваха "за" в ключовия вот в Европейския парламент на 8 юли. Днес огромно мнозинство от 531 представители на законодателния орган на ЕС одобриха приемането на еврото от 1 януари 2026 г. в България, 69 бяха "против", а 79 се въздържаха. Гласуването беше по доклада на българския евродепутат Ева Майдел от ГЕРБ/ЕНП.
Трима от "Възраждане" бяха против
Очаквано, евродепутатите от групата "Европа на суверенните нации", част от която е и проруската партия "Възраждане", гласуваха против присъединяването на България в еврозоната, в това число българските евродепутати Петър Волгин, Рада Лайкова и Станислав Стоянов.
Останалите седем политически групи с участието и на другите 14 български евродепутати подкрепиха решението.
Снимка: Петър Волгин, Европейски парламент
В началото на процедурата евродепутатът от "Възраждане" Рада Лайкова дори предложи отпадане на гласуването на точката заради провеждано разследване за конфликт на интереси по темата. Причината - Ева Майдел, която е докладчик, била от същата националност, за която се касае решението. От ЕНП възразиха срещу отмяната на гласуването. "Г-жа Лайкова и нейните колеги искат присъединяване на България към рублата, а не към еврото", отбелязаха от най-голямата група в ЕП.
Кой друг беше против?
Според официалните резултати от вота "Европа на суверенните нации" - една от крайнодесните групи в ЕП - е с най-много гласове "против", цели 26. Петнадесет независими членове на Европейския парламент също не подкрепиха страната ни за еврозоната. Единадесет от Левицата - също.
Седем евродепутати от Европейската народна партия, шестима от "Патриоти за Европа", четирима от Европейските консерватори и реформисти, както и по един от Социалистите и демократите и "Обнови Европа" също бяха "против".
В крайна сметка ЕП одобри България за еврозоната, а последната стъпка бе осъществена малко по-късно - финансовите министри на страните от ЕС единодушно гласуваха "за" трите законодателни акта, които трябваше да се приемат. С основния от тях обменният курс между еврото и българския лев е определен на 1,95583 лева за 1 евро. Това съответства на сегашния централен курс на лева в механизма на обменните курсове (ERM II).
Още: Историята на българския лев и пътят към еврото