Списък с имена на хора, за които се твърди, че са подслушвани, беше публикуван във фейсбук страницата на сайта за разследваща журналистика Bird.bg. Лица на този сайт са журналистите от "Биволъ" Атанас Чобанов и Димитър Стоянов.
Още: "Трудно може да се намерят толкова много маскари": От МЕЧ поискаха оставката на Тошко Йорданов
Actualno.com се свърза с председателя на Временната комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употреба на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с прилагане на специални разузнавателни средства на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията - Николай Хаджигенов. Той нито потвърди, нито отрече достоверността на публикуваните имена. По думите му е имало още 804 души, които са били незаконно подслушвани, но прокуратурата умишлено е скрила или унищожила доказателства.
На изричен въпрос на Actualno.com Хаджигенов отговори, че имената на протестиращите са класифицирана информация, която заради решението на прокуратурата не може да бъде публично оповестявана.
Припомняме, че вчера (15 септември) на закрито обсъждане депутатите в Народното събрание научиха имената на 130 протестиращи, активисти и политици, за които се твърди, че са били незаконно подслушвани и следени по време на антиправителствените протести през лятото на миналата година.
Още: Политолог за скандала в ПП: Не може да си говориш за пари и комисионни, това е абсурдно
Сред идентифицираните има петима журналисти, четирима председатели на граждански сдружения, политици – немалка част от тях слушаха имената си в зала, бивш прокурор от Софийска градска прокуратура, генерали от резерва и един от българската армия, вкл. и журналист от голяма френска медия, посочи председателят на комисията Николай Хаджигенов от "Изправи се, БГ! Ние идваме!".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вече е ясно кога депутатите ще гласуват вота на недоверие
Още: Настроенията преди вота на недоверие: ПП-ДБ изглежда няма да го подкрепят