В НАТО никога не е поставян на дневен ред въпросът за създаване на съвместна флотилия от Черноморските страни членки на Алианса. Такава опция не е разглеждана и в рамките на действащите регионални инициативи, в които участват България, Румъния и Турция.
Още: "Правилно за България": Сачева за подкрепата на "ДПС - Ново начало"
Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов
Това каза от парламентарната трибуна министърът на отбраната Красимир Каракачанов относно военното присъствие на НАТО в Черно море.
„Адаптивното присъствие на НАТО в Черно море не съдържа по никакъв начин решение за подобна многонационална флотилия между Черноморските страни членки на Алианса и това отразява нашата национална позиция“, заяви той.
Според него засиленото военноморско присъствие на сили на НАТО ще допринесе за повишаване на колективните способности за отговор при кризи, включително и реагиране и пресичане на нелегални бежанци през Черноморския регион.
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
„Относно решенията на НАТО за адаптивно предно присъствие в Черноморския регион, това отразява приоритетите в националната ни позиция по въпроса“, коментира Красимир Каракачанов. „Те са фокусирани върху изграждането на силна колективна отбрана и възпиране, повишаване на сигурността и балансирано предно присъствие на сили на Алианса по източния фланг от региона на Черно море“, уточни той, цитиран от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
По думите му военното присъствие не е постоянно, а се извършва периодично чрез учения и тренировки. „Засилено и адаптивно военноморско присъствие в Черно море се свежда до планиране и посещение на пристанища и участие в съвместни учения и тренировки от състава на постоянните военноморски сили на Алианса“, поясни министърът.
„Присъствието на чужди военни кораби извън Черноморските страни се основава единствено на споразумението от Монтрьо“, уточни той. „Всички утвърдени мерки, адаптирани към особеностите на Черноморския регион, са отбранителни, пропорционални и в отговор на силно променената среда за сигурност“, каза още Красимир Каракачанов.