Сочената като алтернатива и нов двигател на промяна в световния ред организация БРИКС прие съвместна декларация – организацията се срещна в Бразилия, като големият отсъстващ беше руският диктатор Владимир Путин, който прати външния си министър Сергей Лавров. Причината Путин да не отиде в Бразилия е заповедта на Трибунала в Хага да бъде арестуван за военни престъпления в Украйна – на първо място, отвличане на украински деца в Русия. Китайският му колега Си Дзинпин също пропусна срещата.
Още: Заради Трибунала в Хага: Путин се изплаши да ходи в Бразилия за срещата на БРИКС
БРИКС се отказа да предизвика САЩ
На челно място в декларацията е изявлението, че БРИКС осъжда "увеличението на едностранните митнически и немитнически мерки, които нарушават търговията и са несъвместими с правилата на Световната търговска организация", предава South China Morning Post. В първоначалната версия на документа беше посочено, че налагащи такива мита са САЩ – и те са заплаха за икономическата стабилност, но в крайна сметка езикът беше смекчен.
И още: Настоящата система за квоти и гласуване в МВФ не отразява глобалните икономически реалности. Спешно е необходима реформа, за да се гарантира справедливо представителство на развиващите се страни.
Що се отнася до Иран, БРИКС препотвърди загрижеността си и поиска да бъде прекъснат кръгът от насилие в Близкия изток, да се възстанови мирът там и критикува 12-дневната война, започната от Израел и съответно американските бомбардировки по иранските ядрени обекти. Организацията обаче отново не стигна до краен език по адрес на САЩ – тя не използва думата "осъди", както искаше Иран. Специално в Палестина трябва устойчиво решение – БРИКС иска Палестинска държава, с Източен Йерусалим като столица и критикува Израел за "окупацията на палестинската територия". БРИКС обаче одобри премахването на санкциите срещу Сирия от САЩ.
За войната в Украйна – мълчание и нито дума, че Путинова Русия е виновна. За сметка на това индийският премиер Нарендра Моди извоюва да бъде заклеймена терористичната атака в Кашмир от април, 2025 година, при която загинаха 26 души и за малко да бъде подпалена война между Индия и Пакистан. Все пак Пакистан не беше посочен като отговорен – обаче БРИКС препотвърждава ангажимента си да се бори с "международния тероризъм".
Срещата на БРИКС приключва днес, 7 юли, и се очакват още съвместни послания - например за изкуствения интелект.
Още: БРИКС срещу Г-7: Пукнатините в алтернативния нов световен ред
Източник: The South China Morning Post