Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще бъде компетентният орган, който ще извършва подбора на кандидатите за европейски делегирани прокурори. На министъра на правосъдието пък ще бъде задължението да уведомява европейския главен прокурор за излъчените кандидатури. Това решиха депутатите с одобрените на първо четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, предаде репортер на БГНЕС.
Още: "Изказването ми беше твърде емоционално": Тошко Йорданов отново се извини на медиците
Още: "ПП са в същата ситуация, заради която съсипваха ГЕРБ и ДПС": Говори Георги Харизанов (ВИДЕО)
Така на практика европейските делегирани прокурори ще бъдат единствено магистрати, част от държавното обвинение в България.
Припомняме, че българският представител в колегията на Европейската прокуратура е бившият административен съдия Теодора Георгиева. Тя беше одобрена от Съвета на ЕС през лятото, заедно с представителите на останалите 21 държави от съюза, които участват в Европрокуратурата, ръководена от Лаура Кьовеши.
По време на днешните дебати опозицията от БСП остро възрази срещу готвените промени. Според левицата Пленумът на Висшия съдебен съвет трябва да бъде органът, който да излъчва кандидатите, а не единствено колегията на прокурорите. Така в работата на този орган ще могат да се включат и други магистрати. „Въпросът е – кой ще изберем и как ще го изберем?“ – заяви лидерът Корнелия Нинова, според която най-големият проблем на днешните управляващи е корупцията.
Още: Нидерландия ще ни помага да се пазим от терористични заплахи и да си пазим класифицираните данни
Още: Промени в плана за въвеждане на еврото в България
„Трябва да отчетете кога европейските ни партньори имат доверие в България – когато управлява ГЕРБ и Борисов“, не закъсня отговорът на Десислава Атанасова от управляващата партия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът включва България във Фонд "ЕС за Украйна"
Още: Надежда Йорданова заговори за любовен сериал между ГЕРБ и "Възраждане" (ВИДЕО)
Европейската прокуратура започва работа
Службата на европейския прокурор (EPPO) ще упражнява надзор, ръководи и наблюдава всяко разследване и наказателно преследване, което ще се предприема от европейските делегирани прокурори, като националната прокуратура няма да има правомощия за контрол.
Преди време пък законодателният орган реши делата, образувани от европейските прокурори, да бъдат подсъдни на Специализирания наказателен съд.
Още: Асен Василев: Управляващите си бламират бюджета с Антон Славчев (ВИДЕО)