Правосъдният министър: Гешев трябва да понесе отговорността си

21 януари 2022, 08:19 часа 6176 прочитания

Главният прокурор трябва да понесе отговорността си за несвършената работа. Това заяви правосъдният министър Надежда Йорданова.

Още: "Изказването ми беше твърде емоционално": Тошко Йорданов отново се извини на медиците

Още: "ПП са в същата ситуация, заради която съсипваха ГЕРБ и ДПС": Говори Георги Харизанов (ВИДЕО)

Попитана какви материали имат срещу Иван Гешев тя отговори, че получават различни сигнали. "Работи се както по конкретни казуси, така и за нарушения на настоящата му служба", добави Йорданова пред Нова телевизия.

Правосъдният министър обаче отказа да каже какви са събраните материали. "Чака се решение на КС дали министърът на правосъдието може да иска оставката му и ще внесем материалите", съобщи тя.

"Нашите обследвания показват нарушения на закона. След като подготвям искане за предсрочно освобождаване на главния прокурор, значи има нарушения", добави още Йорданова.

Още: Нидерландия ще ни помага да се пазим от терористични заплахи и да си пазим класифицираните данни

Още: Промени в плана за въвеждане на еврото в България

На въпрос кой е най-големия грях на Гешев, министърът заяви, че  прокурорът трябва да действа в името на обществото. "Нека да съпоставим този стандарт според сегашния главен прокурор. Той действа ли така, защитава ли правата и свободите на гражданите?", попита тя.

"Продължаваме да ставаме свидетели как се замитат определени случаи. Има ли развитие по случая с кюлчетата и парите в чекмеджето на бившия премиер Бойко Борисов?", заяви Йорданова. 

По темата с наследника на Сотир Цацаров, Йорданова заяви, че разговори с нея за конкретни личност не са водени. "Личността е важна, нравствените и професионалните качества на тези хора са важни, но нека да решим как ще действат тези институции", каза тя.  

"Настоящата антикорупционна комисия продължава да служи като бухалка за неудобните и изтривалка за удобните. Тази комисия трябва да бъде със засилени правомощия, включително използването на специални разузнавателни средства, които да могат да се ползват в съда”, смята Йорданова. 

Още: Рая Назарян представи хронограмата за правилата на КПК: Ето кога България може да поиска второто плащане по ПВУ

Още: Асен Василев: Управляващите си бламират бюджета с Антон Славчев (ВИДЕО)

По думите й големият проблем на държавното обвинение е, че не образува досъдебни производство и не разследва конкретни случаи. "Една от възможностите е МВР да може да образува досъдебни производства, които впоследствие прокуратурата ще може да отхвърли, ако прецени, че не са законосъобразни. Другата идея е в случаите, когато прокуратурата откаже да образува производство, отказът да може да бъде обжалван пред съда, посочи правосъдният министър. Затова трябва да има механизъм да се търси отговорност на главния прокурор", категорична е тя.

По отношение на проблема с домашното насилие у нас, министърът на правосъдието уточни, че за 2021 г. са били издадени 3244 заповеди за закрила. Предвижда се разширяване на кръга забрани, които да се налагат след издаването на такава заповед – включително контакт по телефон и интернет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес