Ръководството на ЦИК ще се избира от парламента, а членовете - от президента

05 февруари 2014, 17:00 часа • 15495 | прочитания

Ръководството на Централната избирателна комисия (ЦИК) - председател, двама заместник-председатели и секретар, ще се избира от парламента, а останалите членове ще се назначават с указ на президента след предложения от партиите и коалициите в Народното събрание. Това реши временната парламентарна комисия, създадена, за да обсъди и приеме нов Изборен кодекс.

Още: Румен Радев: Хората, които се пишат за най-големи демократи, се обявяват срещу демокрацията (ВИДЕО)

Още: Иван Иванов: През август започва ремонтът на отсечката, на която загина 12-годишната Сияна

Предложения ще могат да отправят и партиите, които имат депутати в Европейския парламент, избрани от техните листи.

Промените в първоначалния проект бяха подкрепени от ДПС, а "Атака" не гласува. Депутатите от ГЕРБ се въздържаха. Текстовете тепърва ще се обсъждат в пленарната зала.

Първоначално внесеният от БСП проект предвиждаше ЦИК да се избира изцяло от парламента и да е в състав от 15 души, но впоследствие беше променен. Днес отново по предложение на левицата съставът на комисията се увеличи до 19 души, или само с двама по-малко.

Още: Мариан Бачев: Все още гасим пожари и попълваме празнините

Още: Божидар Божанов: Още идната седмица може да отхвърлим референдума за еврото

От "Атака" настояваха ЦИК да се съставя на паритетен принцип - парламентарните партии да имат равен брой представители, но предложението им не беше прието. Друга поправка на партията обаче беше подкрепена от управляващите - партии с евродепутати, избрани от листите на други формации, да не могат да предлагат кандидати за комисията.

На днешното заседание обаче в дискусията се включи Антоанета Цонева от Института за изследване на публичната среда. Тя представи предложенията на института ЦИК да включва 9 души - петима да се избират от парламента, а останалите четирима - квота на президента. Депутатите от ГЕРБ възприеха идеята и я предложиха като своя, но нито една от останалите три партии не ги подкрепи.

Още: Терзиев за референдума за еврото: Лесно е да управляваш, възползвайки се от страховете на хората

Още: Атанас Атанасов: С ПП-ДБ внасяме проект за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес