Минималната пенсия предизвика разгорещени спорове в парламента, като депутатите от ОП и БСП почти се хванаха за гушите. Това стана по време на изслушването на социалния министър Деница Сачева.
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
Георги Гьоков от БСП излезе на трибуната, за да зададе въпросите на социалистите към социалната министърка. Червените отчетоха, че в последните години има и се наблюдава повишение на доходите, но това не било достатъчно. Освен това пенсионната система е неадекватна, смятат социалистите.
Никой не може да оспори, че пенсиите са най-големия провал на управляващите в политиката по доходите, посочи Георги Гьоков по време на разискванията в парламента за пенсиите.
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
"За съжаление равнището и динамиката на доходите през последните години в България ни показва, че това правителство, което управлява страната, а и предходните правителства с мандата на ГЕРБ са неспособни да измъкнат страната от последното място в ЕС по доходите. България си остава с най-нисък стандарт и равнище на доходите в Европа. След повече от 10 години управление на ГЕРБ, въпреки че се наблюдава някакъв растеж на доходите, те все още остават относителни ниски", посочи Гьоков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси
Колежката му Весела Лечева коментира, че решението за 300 лв. минимална пенсия е политическо и няма никаква логика.
В бюджета на ДОО за 2021 година са предприети важни стъпки за повишаване на доходите на всички пенсионери, включи се Светлана Ангелова от ГЕРБ. Тя каза още, че се увеличава минималната пенсия. Освен това от 1 юли догодина всички пенсии, отпуснати до края на тази година ще се осъвременят по Швейцарското правило.
Юлиан Ангелов от ОП пък по традиция нападна социалистите, че по време на тяхното управление пенсията била три долара. По думите му „лошото управление“ на ГЕРБ и ОП е вдигнало двойно пенсиите.
Още: Явор Божанков: Нужни са спешни промени в „Продължаваме промяната“
Още: Управляващите и Пеевски ще си изберат с обикновено мнозинство антикорупционната комисия
„Вие не може да управлявате държавата“, обърна се Ангелов към БСП. Той обвини левицата, че били партия на личните интереси, а лидерката им Корнелия Нинова, че не искала някой друг да е отговорен за вдигането на пенсиите.
Колегата му Борис Вангелов се обърна към водещият заседанието Емил Христов да отнема думата на БСП, на червената буржоазия и милионерите, които никога не били гладували.
Надя Клисурска от БСП изрази опасение, че ще се взриви пенсионната система. Управляващите давали частично решение за пенсионния модел, който, според социалистката, трайно не работи.
Хасан Адемов от ДПС пък беше озадачен какви решения трябва да вземе законодателният орган, след като имало готов законопроект. Забелязваме устойчива тенденция за увеличаване на трансфера от държавния бюджет към бюджета на ДОО, изтъкна той. Пенсионната система ставала все по-зависима от данъците. Дефицитът от 6 милиарда лева в пенсионната система може да се изчисти чрез дълг.
След края на разискванията, министър Деница Сачева взе думата. Тя припомни, че пенсиите от 1 януари ще се повишат с 18%. "Няма как този коефициент да бъде универсален. Размерът на редукцията не е еднакъв за всички.
За лице, което ще се пенсионира през 2021 г. и се е осигурявало непрекъснато от 2002 г. насам, ще даде коефициент на редукция 20%. На второ място, това, което има нужда да бъде подкрепено в закона, е да се предостави още една възможност за осъществяването на този избор", обясни Сачева.