Архиепископ Хризостом II, глава на кипърската православна църква, призова министъра на финансите Михалис Сарис и управителя на Кипърската централна банка Паникос Деметирадис да подадат оставка, той като по думите му те са отговорни за краха на банките, предаде БГНЕС.
Още: Български краставици за 2,49 лв. тази седмица в Kaufland
Още: "Нова печална страница в делата срещу журналисти": АЕЖ с призив за подкрепа на "Mediapool"
Архиепископът критикува двамата финансисти, че не са направили нищо, за да попречат на преструктурирането на банковата система – за което Брюксел настоява в рамките на спасителния план - и това според него е довело до огромни загуби за притежателите на големи влогове, сред които и църквата.
Хризостом не разполага с политическото влияние, на което се радваше архиепископ Макариос III – първият президент на Кипър, но има голям авторитет сред вярващите. Той смята, че и самите кипърци носят част от отговорността за кризата.
Искахме големи работи, защото смятахме, че като имаме пари, работа и акции, ще сме щастливи. Ако бяхме харчили според възможностите си, сега нямаше да сме в това положение, заяви той.
Още: Прогноза за времето - 23 юли 2025 г. (сряда)
Още: Година след забраната за реклама на хазарт: Всеки си прави каквото иска, държавата си затваря очите
Срещу заем от 10 милиарда евро, за да избегне фалита, Кипър трябва да намери 5,8 милиарда. За целта Никозия се задължи да преструктурира банковата си система.
Кипърския печат пише, че православната църква, която е най-големият поземлен собственик на острова, се е обърнала към правосъдието, за да попречи на конфискацията на авоарите си в Кипърската банка (Bank of Cyprus).
Още: Как се гаси огън без вода: Говори бившият директор на пожарната
Още: МЕТРО България изгражда диалог и обмяна на опит между поколенията с обратното менторство
Според Хризостом, който се обявява за излизане от еврозоната, загубите на църквата може да възлязат на повече от 100 милиона евро.