Компанията затвърждава ангажимента си към приобщаващо лидерство и развитие чрез двупосочно учене.
МЕТРО България продължава да надгражда ангажимента си към приобщаващо лидерство и култура на диалог с второто издание на програмата „Обратно менторство“. Тя обръща традиционния модел, като по‑млади или новопостъпили служители стават ментори на ръководители по теми като дигитализация, нови технологии, ценности на младото поколение и съвременни практики. Така се изгражда платформа за двупосочно учене и партньорство, която позволява на младите таланти да предлагат свежи идеи, а лидерите да получат ценна обратна връзка и нови перспективи.
След успешното първо издание, в което компанията реализира над 50 менторски сесии и постигна всички заложени цели, новият етап стартира през юни и ще продължи отново девет месеца до февруари 2026 г., с ясни графици, менторски споразумения и конкрети цели.
„Обратното менторство е начин да изградим мост между поколенията. От една страна помага на лидерите да останат близо до ценностите и начина на мислене на младите, а от друга, дава възможност на по-младите да развиват лидерски умения, да се чувстват чути и ценени. Това е процес, който изисква психологическа безопасност и ясно поставени цели, за да се получи истински откровен диалог.“ – споделя Жан Котан, изпълнителен директор на МЕТРО България и участник в програмата.
В първото издание участваха петима ръководители и десет ментори. Те отбелязват, че най-ценното в обратното менторство е именно човешкият елемент като разговорите, в които няма значение кой на каква позиция е. Срещите им позволили да обсъдят конкретни въпроси и да получат нови перспективи, често раждащи идеи за по-различен подход към работния процес. Впечатлени са и от разнообразните подходи на менторите – едни задавали предизвикателни въпроси и насърчавали самостоятелното мислене, други предлагали готови практики и решения отвън, създавайки полезен баланс.
Мнозина описват програмата и като възможност да предизвикат себе си, впускайки се в нещо ново и различно, което им помага да излязат от зоната на комфорт. Всеки тандем си постави конкретни цели, които бяха постигнати, а от диалога и съвместната работа се родиха и 12 идеи за подобряване на работната среда. Някои от тях са вече в действие чрез три работни групи: за посланици в социалните мрежи, ресурсни групи на служителите и програма по класическо менторство.
„В тази програма най-важното е да оставим на заден план позициите и да се фокусираме върху ученето и приноса към културата на организацията, в която всеки е посланик на ценностите й“, коментира Мария Ангелова, директор „Хора и култура“ в МЕТРО България.
Във второто издание ръководителите, които заявиха желание да влязат в ролята на обучаващи, избраха своите ментори измежду кандидати от различни функции – от асистенти в отдел „Снабдяване“ и търговски представители до ученици в дуална форма на обучение и ИТ специалисти.
Във втори сезон на Програмата по обратно менторство опит ще обменят 4 ментита и 8 ментори в рамките на около 9 месеца.
„Обратното менторство е повече от HR инициатива. Това е инвестиция в организационната култура. Програмата насърчава ценности като откритост, учене през целия живот и приобщаващо лидерство. Тя е част от по-широкия ангажимент на МЕТРО България да развива работна среда, която поставя хората на първо място“, сподели Цонка Чирлова, Бизнес партньор „Човешки ресурси“ и Ръководител на програмата в компанията.
Именно насърчаването на този тип култура води компанията до сертификата Top Employer за осма поредна година – признание за устойчивия й подход в управлението на хора, въвеждането на иновативни HR практики и насърчаването на диалог между всички нива на организацията.
Повече за програмата можете да прочетете тук: https://careers.metro.bg/blogs/2025-3/reversed-mentoring