Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) започна кампания за събиране на средства след решението на Върховния касационен съд (ВКС) срещу сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов по дело, заведено от съдията Светлин Михайлов.
"Това е нова печална страница в делата срещу журналисти в България. Целият процес, продължил над 5 години, е категоричен пример за SLAPP (“дело шамар”), имащо за цел да ограничи работата на журналистите и гражданското участие. Подобно решение може да има смразяващ ефект върху всички медии и журналисти, които да се въздържат да осветляват проблеми в съдебната система, включително спорни назначения, политически обвързаности или липса на морални качества у магистрати", казват от организацията.
Припомняме, че в понеделник сайтът и журналистът бяха осъдени за съобщаване на общоизвестни факти за бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Те са осъдени да платят солидарно на магистрата обезщетение от 20 000 лв., което заедно с лихвите нараства до около 36 000 лв. Припомнете си детайлите по делото ТУК.
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
"Как медиите и журналистите да разглеждат въпроси, свързани с имущественото състояние на магистратите, евентуалните им зависимости или спорни кадрови решения, когато могат да попаднат под удар и да бъдат принудени да плащат десетки хиляди лева обезщетение", питат от АЕЖ и призовават всички граждани, загрижени за свободата на словото и демократичния ред в страната, да подкрепят "Медиапул" и Борис Митов.
АЕЖ ще преведе на "Медиапул" 4000 лева, събрани в техния фонд за правна помощ, а останалите 32 000 лв. ще се събират чрез преводи и дарения - ТУК.
Можете да направите дарение по следната банкова сметка на АЕЖ:
ОББ
IBAN BG39UBBS81551011658021
BIC UBBSBGSF
Титуляр АЕЖ България
Основание: anti-SLAPP
Делата
От АЕЖ настояват още Министерството на правосъдието незабавно да изпълни задълженията си, следващи от Правото на ЕС, и да внесe в Министерски съвет необходимите промени, които да гарантират защита срещу т.нар. “дела шамари” по силата на приетата през 2024 г. европейска анти-SLAPP директива.
Асоциацията на европейските журналисти ще уведоми Коалицията срещу SLAPP в Европа, както и Платформата за сигурността на журналистите към Съвета на Европа, от която е част. Очакваме "Медиапул" и Митов да се обърнат към Европейския съд по правата на човека, за да получат истинско правосъдие, каквото им беше отказано в България. Вярваме, че този казус би могъл да има развитието на случая на Росен Босев, който също бе обект на SLAPP дело, завършило положително за журналиста едва в Страсбург.
Още: Бивш наш посланик в Русия: Спечелих дело срещу Делян Добрев, съдеше ме за 52 000 лв.
Какво реши Съдът
Според решението на ВКС, в публикациите се съдържат „внушения“ за това, че Михайлов няма нравствените качества да е председател и че е натрупал имущественото си състояние „чрез използване на служебното си положение, с непозволени средства“. В четирите статии на Борис Митов от 2018 г. обаче липсва подобна връзка, единственото, което се посочва, е, че според подадената от съдията имуществена декларация той е милионер.
Проблематично за съда се оказва твърдението, че магистратът се радвал на „благоразположението на ДПС“. Тук ВКС потвърждава решението на втората инстанция, която посочва “съдията според законовите и етичните норми не би следвало да се радва на благоразположението на който и да е участник в политическия живот“. Прави впечатление, че Митов и "Медиапул" далеч не са първите, които говорят за близостта на магистрата до ДПС. Публикации със заглавия като “Съдия на ДПС, “изложил” се в Германия, напира за шеф на СГС” е цитирана в становище на Комисията по професионална етика към съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, разказват още колегите ни.
Снимка: iStock
Върховните съдии увеличават петкратно присъденото от втората инстанция обезщетение, като посочват, че в четирите статии на Митов, „ищецът е определян многократно като скандално известен магистрат, скандален милионер, компрометиран кандидат за председател на СГС, при чийто избор би се стигнало до генериране на нови скандали“. За ВКС това е позорящо, въпреки че Митов не е първият, който говори за Михайлов като за скандален. През 2009 г. тогавашният член на ВСС и впоследствие конституционен съдия Константин Пенчев заявява: „Следя СГС от 30 години, никога не е имало толкова скандален мандат. Първият мандат бе провал за съда, втори мандат би бил позор“.
Още: "Крадецът вика: дръжте крадеца!": АЕЖ защитиха журналистите от агресията на партийни лидери
Съдът приема, че "Медиапул" и Борис Митов са отговорни за влошаването на здравословното състояние на ищеца и посочва, че няма значение дали тези статии са били единственият фактор за това. Също така ВКС приема твърденията, че заради въпросните публикации са се влошили отношенията между Михайлов и собствените му деца – синът му, който учел в чужбина, спрял да му говори, а дъщеря му плачела и питала вярно ли е написаното в статиите.
Върховните касационни съдии пренебрегват обстоятелството, че Светлин Михайлов е публична личност, която търпи критика. Касационните съдии не са обсъдили относимата практика на ЕСПЧ и ролята на медиите в едно демократично общество.
Асоциацията на европейските журналисти – България изразява крайното си разочарование от решението на Върховния касационен съд, което оставя усещането за липса на безпристрастност при разглеждане на дело, по което страна е действащ магистрат.