Ето, мен ме няма – този, който протяга ръце към стола на г-н Цацаров. Моят призив е реформирайте прокуратурата, ликвидирайте безконтролността на главния прокурор. Сега г-н Цацаров може да го направи или да обясни за какво му е тази безконтролност. Това коментира в ефира на bTV правосъдният министър в оставка Христо Иванов.
Иванов призова Цацаров да каже за какво ще използва безконтролността си: за да разследва тези, които стоят зад пирамидата КТБ или за да не обяснява как банката е била съборена; за да разследва скандала "Яневагейт" или за да може да се извади извън кръга на проверяваните без да каже защо.
"Ние отключихме адски важни процеси – аз дойдох в името на тази кауза, не дойдох, за да си поиграя на министър и да си го запиша в професионалната биография”, категоричен беше Иванов. Той посочи, че в края на престоя си в правителството е видял засилена ангажираност по проблемите на независимостта както от редови магистрати, така и от страна на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов.
Министърът в оставка подчерта, че решението му да се оттегли от правителството е лично и е в резултат на оценката му, че няма ресурс за по-нататъшни реформи. По този повод Христо Иванов благодари на премиера Бойко Борисов за това, че откровено му е казал докъде могат да стигнат възможните действие – „дотам, докъдето може да се получи съгласието на г-н Цацаров”.
По думите му тепърва предстоят по-важните промени в Закона за съдебната власт, но парламентът е преобърнал собствената си позиция даже за първата стъпка, която са конституционните промени, призивите за разследване на СРС скандала „Яневагейт” са предизвикали бурна реакция, а „Сотир Цацаров влезе в ролята на лидер на статуквото в съдебната власт”.
"Реформата на прокуратурата е една от основните цели на съдебната реформа – искаме да постигнем много неща, но най-вече искаме независима съдебна власт, която да пребори корупцията по високите етажи на властта”, подчерта Иванов.
По думите му за тази цел обвинителите трябва да са по-мотивирани, а в действията им да има повече отчетност, тъй като до момента осъдени политици няма, както няма и наказани прокурори за провали по дела с висок обществен интерес. "Или в съдебната зала има успех, или, ако няма успех, за това има обяснение" – така според Иванов гражданите си представят работещата съдебна система. Той подчерта, че е влязъл в правителството като експерт и си тръгва като такъв, но за реформаторския потенциал на наследника му ще може да се съди по това доколко ще предприеме конкретни действия за ограничаването на корупцията на най-високо ниво.
По повод търсенето на нов правосъден министър, организирано от напусналия ръководството на ДСБ здравен министър Петър Москов, Христо Иванов коментира: "Възможно е наистина да трябва анестезиолог, за да се реши ребусът как продължава реформата”. Допитвал ли се е до него? „Без коментар”.
Министърът в оставка каза, че си тръгва с чувството, че може спокойно да ходи по улицата и да гледа хората в очите. "Трябва да кажа, че с г-н Цацаров беше много интересно – да го наблюдавам. Много интересно е да наблюдаваш човек, който разполага с толкова голяма власт”, сподели още Иванов.
Контраргумент
Основната цел на съдебната реформа е именно прокуратурата, защото е прекалено неудобна за част от политическия спектър. Това заяви от своя страна главният прокурор Сотир Цацаров по-рано днес пред БНР. Той категорично отрече, да е най-овластеният човек в държавата.
Цацаров определи като смешна тезата, че прокуратурата внася дефектни некачествени актове и именно затова не се стига до решения на съда. Според него дискусията около промените в конституцията на моменти се е водела съвсем тихо и задкулисно. "Необходимо е да има виновник. Необходимо им е оправдание за всичко онова, което се случва. Правомощията на главния прокурор и на прокуратурата са ясни. Да не подценяваме ролята на министър-председателя, да не подценяваме ролята на мислещите хора в парламента”, повтори отново Цацаров като добави че някои определения се дават от „малки хора с големи идеи”.
Припомняме, че министърът на правосъдието Христо Иванов подаде оставка, след като парламентът гласува значително окастрените предложения за съдебна реформа, които запазват като цяло правомощията на главния прокурор. След оставката на правосъдния министър и гласуването в парламента стотици излязоха на протест с искане за радикална съдебна реформа.