Димът от Сикстинската капела: Как се случва всичко? (ВИДЕО)

08 май 2025, 13:36 часа • 2136 | прочитания

Втори ден от конклава за избор на 267-я папа. Първото гласуване вчера завърши с черен дим от Сикстинската капела пред погледа на стотици хиляди вярващи, които се бяха събрали на площад “Свети Петър”. За избирането на Римския папа са необходими поне 2/3 от гласовете.

Когато преброяването приключи и никой от кандидатите не е събрал необходимото мнозинство, бюлетините се изгарят заедно със специална смес от химикали, произвеждайки черен дим, който се издига от комина на Сикстинската капела - знак за външния свят, че глава на Светия престол не е избран.

Ако кардиналите постигнат консенсус, в небето над Ватикана се издига бял дим, който известява вярващите, че новият папа скоро ще бъде представен пред света с думите „Habemus Papam“ — „Имаме папа“.

Източник: GettyImages 

Традицията с изгарянето на бюлетините датира още от 15-и век, но за първи път бял дим е използван като знак, че е избран нов папа, през 1914 година. Папа Пий X постановил през 1904 година всички документи, свързани с избора (не само бюлетините) да бъдат изгаряни, с което се произвежда значително повече бял дим при последното гласуване и се прави наистина видим резултатът.

Оттогава това остава един от най-емблематичните ритуали в процеса на папски избор, съчетаващ мистичност, тържественост и дълбока историческа приемственост.

Как се получава димът над Сикстинската капела?

За създаване на черен дим се използва смес от калиев перхлорат, антрацен и сяра, а за бял - лактоза и дървена смола. В ъгъла на параклиса пък се намират две пещи - едната за изгаряне на бюлетините, а другата - за химикали, така че димът от двете пещи да излиза от един и същ комин. Двете пещи са чугунени, а към тях са монтирани дълги медни тръби, през които излиза пушекът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес