Държавна сигурност (ДС) превзе дебата за въвеждането на “Добродетели и религии“ в училище. Перверзия е бивши офицери от ДС да говорят за религия. Това каза в предаването Студио Actualno пиар експертът Любомир Аламанов от Центъра за анализ и кризисни комуникации. Той направи сравнение между начина на комуникация с паството на католиците и на православните духовни водачи: “За съжаление в българската православна традиция и в ръководството на църквата останаха елементи, които не само не се извиниха. Те не се и покаяха. Не разказаха какво се е случило през онова време.
И наблюдаваме някакъв тип подмяна. Т.е. хората, които до 1989 г. забраняваха ходенето по църкви, като хора от ДС, партийни секретари и т.н., изведнъж последните десетина години станаха ултра консервативни, ултра религиозни.
Още: Религията ще раздели децата: Притеснения за новия предмет в училищата
Те стават и лягат с църквата, с вярата, с християнството, все едно, че цял живот са били такива. И което е по-интересното, те започват да заклеймяват хората, които казват: “Чакайте малко, стига с тая църква, я дайте малко по-спокойно, все пак нашата държава по Конституция е светска държава“.
Това е перверзия
Те започнаха да обвиняват тези по-практически настроени и очевидно спазващи закона хора, че са безбожници, че са били като комунистите едно време. Т.е. има една подмяна на това кой какво говори. И едно тотално объркване, и едно превземане от страна на хора от ДС на говоренето за религия.
Снимка БГНЕС
Още: Концепцията за "Добродетели и религии": Ето какви теми ще учат децата (ВИДЕО)
И е много странно и много особено. И затова даже в този дебат, който тръгна - “за“ или “против“ религия и етика в училище. Много е странно, че в дебата участват хора, които нямат място там. Хора, които са били офицери от ДС, те да учат на религия и на добродетели, ами това е перверзия.“
Папа Франциск като комуникатор
Любомир Аламанов анализира поведението на покойния вече папа Франциск като световен лидер и комуникатор. Папа Франциск говореше с хората, не изнасяше просто проповеди, той караше всеки човек, с когото е общувал, да се чувства значим, а това е много специфично и ценно умение.
Още: МОН разяснява как ще се учи "Добродетели и религия" в училищата
Католическата църква не е като МВР-Пловдив, с четири смени на ръководители да се направи реформа, каза експертът.
Той не се нае да прогнозира кое от трите теченя в Конклава ще надделее при избора на новия папа – консервативното, умереното или либералното, което би продължило линията на реформи, започнати от папа Франциск.
Надявам се католическата църква да продължи напред, а не да се върне във феодално минало, каза Любомир Аламанов.
Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини
Още – във видеоматериала.