На 5 май имен ден празнуват всички, които носят името Ирина, Ирена, Иринка, Ириней, Мира, Мирослав, Мирослава, Мирчо и производните им.
Още: Kaufland открива най-новия си магазин в София с детско шоу на колела
Още: С цел да се отпуши трафика: Без аварийна лента на част от АМ "Тракия"
Най-оригиналните пожелания за имен ден
Имени дни през май 2021 година
На този ден отбелязваме Света Сряда.
Още: "Започва жестокия грил": Проф. Рачев с огнена прогноза за времето
Още: Опасни горещини: Жълт код за високи температури в 18 области
На Светлата сряда (Празна сряда) от Светлата седмица се изпълняват два обичая, които се правят за дъжд, плодородие, предпазване от градушка, бродници и лоши болести.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Често през тази седмица стопанките повторно боядисвали яйца, които раздавали за душите на починали близки. Това е така, защото според древно поверие, раздаването на червените яйца предпазвало душите на мъртвите от превъплъщаване.
На този ден сред рупците в Странджа се изпълнява обичаят Мара Лишанка, а в Дупнишко — обичаят Ладино хоро. В играта Ладино хоро девойките се налавят в кръг, а две от тях държат кърпа над веригата. На три пъти те разсичат хорото и всяка мома се провира през арката от кърпи. Наоколо другите пеят песен, която е адресирана към последната мома в редицата и в нея предричат за какъв момък ще се омъжи тя - за коняр, за овчар, за говедар.
При обичая Мара Лишанка се взимат от три млади булки по един чехъл с различен цвят и се напъхват един в друг. Така се оформя кукла, наречена Мара Лишанка, забражда се и се накичва като булка със сребърни невестински накити - титрици. След това се избира мома, която трябва да е лазарувала и да има живи родители. С обредни песни момите отиват в средата на селото и се разделят в две редици, хванати за ръце.
Още: Експерт: Последната година и половина българинът кара по-разумно
Още: От 4 юли: Промяна в движението през "Петрохан"
Две по две девойките започват диалог с Мара Лишанка - с момата, която носи куклата, и пеят песен. Мара Лишанка им отговаря и диалогът продължава, като си предават куклата една на друга. После момите, придружени от ергени и други жени и мъже от селото, отиват на реката, "окъпват" куклата, измиват си лицата и се връщат в селото. Обичаят се изпълнява за осигуряване на дъжд и плодородие, за да се предпазят момите да не ги залюби змей и за да раждат деца булките.