Китай шокирал ЕС: Войната в Украйна е благословия, няма да допуснем загуба на Русия

04 юли 2025, 11:09 часа 3996 прочитания

Китай не може да си позволи Русия да загуби войната в Украйна, защото му е нужно САЩ да са съсредоточени именно върху Москва и Киев, не върху Пекин. Фокусът на Америка не трябва да е върху Индо-Тихоокеанския регион, където президентът Си Дзинпин от години заплашва демократично самоуправляващия се остров Тайван с инвазия, или както той го нарича - "обединение". Всичко това не е анализ на някой експерт, а конкретните думи на китайския външен министър Уан И, които той е споделил пред свой колега от Европейския съюз - според South China Morning Post.

Твърди се, че с тези си изказвания топ дипломатът на Пекин шокирал европейските служители на среща в Брюксел на 9 юли, когато изоставил всички преструвки и заявил, че руската инвазия в Украйна е била благословия за Китай, твърдят източници на изданието. 

South China Morning Post е базиран в Хонконг англоезичен вестник, собственост на Alibaba Group. Онлайн изданието е блокирано в континентален Китай.

Още: Русия се радва и окуражава Тръмп да спира оръжието за Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Китайското външно министерство нито е потвърдило, нито е отрекло написаното в статията към този момент.

Без задръжки от Китай, след като ЕС го обвини, че помага на Русия военно

Вестникът твърди, че Уан е изтъкнал как войната в Украйна държи САЩ фокусирани върху Киев. Ако тя приключи, Вашингтон ще започне да насочва цялото си внимание към Тихия океан и може да влезе в конфликт с Китай, допуска Уан И, цитиран от източниците на South China Morning Post.

Снимка: Уан И, Getty Images

Признанието на един от високопоставените служители на Комунистическата партия в Пекин, което не беше включено в обобщението на срещата от нито една от страните, дойде, след като ЕС обвини Китай, че подпомага военните усилия на Русия.

Още: Си Дзинпин пусна хакери срещу "приятеля" си Путин, за да се добере до военните му тайни

Върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас призова Китай "незабавно да прекрати всякаква материална подкрепа, която поддържа руския военнопромишлен комплекс", и да подкрепи мира в Украйна, според изявление, публикувано от блока. Тя също така "подчерта сериозната заплаха, която подкрепата на китайските компании за незаконната война на Русия представлява за европейската сигурност".

Пекин твърди, че не е оказвал военна подкрепа на Русия по време на инвазията ѝ в Украйна, но служители на ЕС посочват, че китайски компании са предоставили на Москва много от необходимите компоненти за създаването на дронове и оръжия, използвани в агресивната война на диктатора Владимир Путин.

Наскоро се появи и разследване на няколко европейски медии, което хвърли светлина върху всичко това: Разкриха канала, по който Русия купува оръжия от Китай: Посредникът не е изненадващ, но мястото е.

Китай беше една от държавите, които не осъдиха нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 г. - президентът Си Дзинпин застана на страната на Путин, засили икономическото сътрудничество с Руската федерация и започна да получава ценни руски ресурси на доста ниски цени заради санкциите, които пречат на Москва да ги изнася другаде. Въпреки че Си никога не е призовавал публично Пекин да подкрепя военните усилия на Русия, китайският лидер вече заяви, че партньорството им няма "граници", а също обвини за инвазията "западната агресия".

Китай се представя за неутрална страна и заедно с Бразилия дори изготви план за мир в Украйна, който обаче обслужваше интересите на Кремъл и бе отхвърлен от Киев: Китай продължава да промотира мирния си план. Зеленски избухна, че е договорен с Кремъл (ВИДЕО).

Снимка: Kremlin.ru

ЕС моли Пекин за Иран

По време на срещата в сряда в Брюксел ЕС също така поиска от Китай да прекрати ограниченията върху износа на редкоземни минерали, за които Европа предупреди, че могат да застрашат световната верига за доставки.

Китай наложи ограничения върху износа на седем редки минерала - самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и итрий. Те са от жизненоважно значение за световните отбранителни, енергийни и автомобилни сектори.

Още: Европрокуратурата с мащабно разследване заради Китай: България също е замесена

ЕС също така настоява Китай да използва влиянието си като основен купувач на ирански петрол, за да окаже натиск върху Техеран да сключи споразумение за ядрената си програма с цел стабилизиране на ситуацията в Близкия изток.

Срещата имаше за цел да постави основите на насрочената за следващия месец среща на върха между лидерите на ЕС и Китай.

Още: Русия и Китай бранят Иран в Съвета за сигурност на ООН, инициираха резолюция (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес