Търговията с оръжие в световен мащаб никога няма да е същата. Причината - Общото събрание на ООН прие първия в историята на човечеството договор, който ще регулира търговията с оръжие, чийто оборот възлиза на 80 милиарда долара годишно, предаде АФП.
Още: Кой има имен ден днес, 20 юли 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня, 19 юли 2025 г.
Резолюцията, която ще отвори пътя за подписване на договора от юни, бе приета с 154 гласа "за" срещу 3 "против". Сирия, Северна Корея и Иран, които блокираха договора миналата седмица, гласуваха против. Русия бе сред 23-мата въздържали се.
Договорът беше приет след като ООН промени процедурата за гласуване и премахна условието да има пълно единодушие. Трите държави, които гласуваха против, го направиха, тъй като считат, че с новия документ се ограничават възможностите им да се защитават от агресивни външни действия.
Съгласно споразумението всяко правителство, което го е подписало, трябва да прави оценка на риска при продажба на оръжия те да попаднат в ръцете субекти, които нарушават човешките права и ги използват за терор. При установяване на такъв риск, съответната оръжейна сделка може да бъде блокирана.
Още: Прогноза за времето - 20 юли 2025 г. (неделя)
Още: Опасни медицински отпадъци са открити в боклука на София
Договорът обхваща конвенционални оръжия като танкове, бронирани бойни автомобили, голямокалибрени артилерийни системи, бойни летателни средства, военни кораби, ракети и ракетни системи, както и малки и леки оръжия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Жители на Девин блокираха главен път заради водния режим в града
Още: 4 съвета как да не ви хванат в изневяра на концерт на Coldplay