Десетки младежи се събраха привечер пред Съдебната палата в столицата, за да протестират срещу решението на Варненския съд да предаде на Русия Алексей Алчин, чиято екстрадиция Москва поиска от нас.
Още: Прогноза за времето - 4 юли 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 3 юли 2025 г.
Той беше задържан преди десетина дни във Варна заради задочно повдигнати му обвинения за укриване на данъци в особено големи размери.
Миналият понеделник Варненският окръжен съд постанови на първа инстанция той да бъде върнат в Русия, неглижирайки опасенията на защитата му, че там ще бъде подложен на политически репресии.
"Дори виновния човек има своите права. Но за наше дълбоко съжаление, съвременна Русия, в лицето на "колективния Путин", грубо пренебрегва тези права. А в светлината на сегашните събития да сътрудничиш по някакъв начин на този режим означава да приемеш играта му и да станеш съучастник в престъпните процеси, без да го осъзнаваш", настояха днес негови съратници и приятели, събрали се с плакати и мегафон в столичния център.
Още: Експерт: Последната година и половина българинът кара по-разумно
Още: От 4 юли: Промяна в движението през "Петрохан"
Младежите за пореден път призоваха българският съд да откаже екстрадирането на Алчин с мотив, че връщането му в Москва ще е битка между доброто и злото.