"Амнести интернешънъл": В ЦАР се извършва етническо прочистване

12 февруари 2014, 10:49 часа 61453 прочитания

„Етническо прочистване” се извършва срещу мюсюлманите в Централноафриканската република и международните мироопазващи сили не могат да го предотвратят, съобщава „Амнести интернешънъл”, цитиран от AFP.

Още: Гърция пусна военни кораби край Либия

Още: ЧВК Вагнер и случаи на канибализъм в Африка: Трибуналът в Хага се заема

Правозащитната организация посочва, че е документирала най-малко 200 убийства на цивилни мюсюлмани от християнските милиции, известни като Антибалака, създадени в резултат на преврата през март 2013 г. на предимно мюсюлманския бунт на Селека.

„Етническото прочистване на мюсюлмани се извършва в западната част на Централноафриканската република, най-населената част на страната, от началото на януари 2014 г.”, се казва в доклад на „Амнести интернешънъл”.

„Цели мюсюлмански общности са били принудени да напуснат и стотици цивилни мюсюлмани, които не са успели да избягат, са убити от свободно организираните екстремисти, известни като Антибалака”, допълва организацията.

Още: Необичаен модерен оазис: Розов хладилник се превърна в туристическа атракция (ВИДЕА)

Още: Руските наемници в Мали бяха хванати в засада и дадоха жертви (ВИДЕО)

Според доклада нападенията над мюсюлмани се извършват „с намерението за принудително изгонване на тези общности от страната”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес